Botë/Rajon - Të tjera

Njeriu më i pasur i botës jep alarmin: Miliona njerëz mund të vriten nga një lloj i ri terrorizmi

Njeriu më i pasur i botës jep alarmin: M…

Botë/Rajon 20-02-2017

  Një paralajmërim i frikshëm se dhjetëra miliona njerëz mund të vriten nga bio-terrorizmi u dha në konferencën e sigurisë në Munih nga njeriu më i pasur në botë Bill Gates. Manjati...

më shumë
Ju pëlqen apo jo, videot në Facebook do të luhen vetë me zë të lartë

Ju pëlqen apo jo, videot në Facebook do …

Botë/Rajon 16-02-2017

Bëhuni gati që videot, të cilat iu shfaqen në faqen tuaj në Facebook, të luhen më zë të lartë. Pasi Facebook kishte bërë që videot “by default” të ishin pa zë...

më shumë
Vajza e Trump e magjepsur pas kryeministrit të Kanadasë, Trudeau

Vajza e Trump e magjepsur pas kryeminist…

Botë/Rajon 15-02-2017

Duket se në grupin e adhurueseve të Justin Treadau ka një hyrje të re… dhe ajo është një prej emrave më të përmendur të momentit. Ndonëse Ivanka Trump është shfaqur një...

më shumë
Qytetari gjen kokainë në kutinë e Nesquik

Qytetari gjen kokainë në kutinë e Nesqui…

Botë/Rajon 11-02-2017

Një burrë gjeti një pako 250g kokainë në kutinë e Nesquik, të fshehur në pluhurin e çokollatës së ëmbël. Blerësi, nga Zaragoza Spanjë, e vërejti për herë të parë produktin...

më shumë
Akuzat e katolikëve në SHBA: “Ja si Obama shantazhoi Papën Ratzinger”.

Akuzat e katolikëve në SHBA: “Ja si Obam…

Botë/Rajon 04-02-2017

Në revistën “The Remnant”, të krishterët amerikanë i kërkojnë Presidentit Trump një hetim për lëvizjet e bëra nga ish-Presidenti Barack Obama, gjë e cila, sipas tyre ka ndikur në dorëheqjen...

më shumë
Presidenti Trump merr ilaçe dhe kurohet për tre sëmundje

Presidenti Trump merr ilaçe dhe kurohet …

Botë/Rajon 04-02-2017

  Në dhjetor të 2015, Donald Trump publikoi një letër lëshuar nga mjeku i tij, duke deklaruar se ai e merr 81 mg të aspirinës në ditë dhe një dozë të...

më shumë
Rihanna hapur kundër Trump: Derr amoral, po shkatërron Amerikën

Rihanna hapur kundër Trump: Derr amoral…

Botë/Rajon 31-01-2017

Nuk është hera e parë që një fytyrë e njohur e artit botëror del hapur kundër Trump, madje shumë prej tyre kanë dalë edhe në protestë kundër vendime të tij...

më shumë
Mark Zuckerberg do kandidojë për president i SHBA? Ja si përgjigjet ai

Mark Zuckerberg do kandidojë për preside…

Botë/Rajon 26-01-2017

Ditët e fundit është përfolur se themeluesi i Facebook, Mark Zuckerberg ka ndër mend të kandidojë në zgjedhjet presidenciale të vitit 2020 në Shtetet e Bashkuara të Amerikës. Sipas spekulimeve thuhet...

më shumë
Ekspertet e gjuhës së trupit kanë zbuluar diçka shokuese për çiftin Trump

Ekspertet e gjuhës së trupit kanë zbulua…

Botë/Rajon 25-01-2017

  Melania Trump është “objekt” për burrin e saj. Në këtë përfundim ka arritur një eksperte e gjuhës së trupit, e cila ka analizuar sjelljen e Zonjës së Parë në ditën...

më shumë
Një fëmijë i një specieje të re njerëzore në Kinë

Një fëmijë i një specieje të re njerëzor…

Botë/Rajon 24-01-2017

Me mbi një miliard banorë, Kina është vendi më i populluar i botës. Ndër fëmijët e shumtë që rriten atje, vetëm njëri ka ditur të tërheqë vëmendjen e mësuesve të...

më shumë
Foto/ Pse flokët e Melanie Trump kanë gjithnjë të njëjtin model?

Foto/ Pse flokët e Melanie Trump kanë gj…

Botë/Rajon 23-01-2017

Duket se Melani Trumpm është besnike ndaj smoky eye dhe flokëve me krehje alla Brigitte Bardot, dhe mesa duket Zonja e Parë duket se nuk ka ndërmend ta ndryshojë stilin...

më shumë
Premtimet e Trump të listuara si prioritete

Premtimet e Trump të listuara si priorit…

Botë/Rajon 21-01-2017

Donald Trump ka premtuar një fillim të vrullshëm të punës për administratën, me qëllim që të rregullohen disa gabime që sipas tij janë bërë nga parardhësi i tij në zyrë...

më shumë
Melanie vë në siklet çiftin Obama, ja çfarë ndodh para fotos zyrtare

Melanie vë në siklet çiftin Obama, ja çf…

Botë/Rajon 20-01-2017

Ka filluar ceremonia e inaugurimit të Donald Trumpit i cili sot zyrtarisht do të bëhet presidenti i 45-të i Shteteve të Bashkuara të Amerikës pasi që do të betohet para...

më shumë
Flet për herë të parë në Living, vajza shqiptare e kritikut Italian

Flet për herë të parë në Living, vajza s…

Botë/Rajon 20-01-2017

Alba Sgarbi e bija e personazhit të famshëm televiziv italian, flet për herë të parë dhe ekskluzivisht për një media shqiptare. Marrëdhënia me babanë, lajmet e pasakta në shtypin italian...

më shumë
5 gjëra që duhet të dini për Melania Trump, Zonjën e Parë të SHBA!

5 gjëra që duhet të dini për Melania Tru…

Botë/Rajon 19-01-2017

Jemi vetëm një ditë larg nga Dita e Inaugurimit, ditë në të cilën Donald Trump do të betohet si Presidenti i 45-të i Shteteve të Bashkuara. Një prej anëtarëve më të...

më shumë
Pamje me dron të bllokimit më mbresëlënës të trafikut

Pamje me dron të bllokimit më mbresëlënë…

Botë/Rajon 16-01-2017

Popullata e Kinës është 1.360 miliard njerëz, çka e bën vendin me numrin më të madh të banorëve në botë. Aktualisht ky vend po lufton kundër problemeve të mëdha që...

më shumë
Për shkak të mjegullës aeroplani ulet jashtë pistës, të paktën 37 viktima

Për shkak të mjegullës aeroplani ulet ja…

Botë/Rajon 16-01-2017

Një aeroplan i linjës Turkish Airlinës për shkak të mjegullës mëngjesin e sotëm është ulur jashtë pistës së aeroportit të Kirgistanit, duke shkaktuar kështu të paktën 37 viktima. Boeing 747 është...

më shumë
E RRALLË/ Ngrin ujëvara e Mirushës në Kosovë

E RRALLË/ Ngrin ujëvara e Mirushës në Ko…

Botë/Rajon 14-01-2017

Temperaturat e ulëta që kanë kapluar vendin këto ditë, kanë bërë që të ngrihen Liqeni i Badovcit dhe Drini i Bardhë.Po ashtu, ka ngrirë një nga atraksionet më të veçanta...

më shumë
Kur bie borë në Stamboll: një ngushëllim i mrekullueshëm, i shkurtër

Kur bie borë në Stamboll: një ngushëllim…

Botë/Rajon 14-01-2017

Nga Orhan PAMUK * Bashkë me borën zgjohet poezia. Një ese. Ishte gëzim i madh kur në dimrat e fëmijërisë sime binte shumë borë. Kryesisht për shkak se ishte një kundërpërgjigje ndaj...

më shumë
 Mirësevini në fshatin më të ftohtë në botë ku temperaturat zbresin në -71 gradë

Mirësevini në fshatin më të ftohtë në b…

Botë/Rajon 13-01-2017

Nëse keni menduar se e keni ftohtë aty ku ju gjendeni tani, atëherë duhet te vizitoni fshatin rus Oymyakon, dhe me siguri qe do te ndërronit mendje. Me temperatura që në...

më shumë
Qyteti me më shumë vdekje nga droga e alkooli se sa Çernobili

Qyteti me më shumë vdekje nga droga e al…

Botë/Rajon 11-01-2017

  Një fotograf ka kapur trashëgiminë e zymtë të katastrofës së Çernobilit në Ukrainë, atje ku tri dekada më parë shpërtheu centrali bërthamor. Qyteti i ri i quajtur Slavutych ku u zhvendosën...

më shumë
Finlanda u dhuron 560 euro në muaj 2 mijë të papunëve

Finlanda u dhuron 560 euro në muaj 2 mij…

Botë/Rajon 07-01-2017

Finlanda është bërë vendi i parë evropian që i ka “dhuruar” një pagë mujore prej 560 eurosh qytetarëve të saj të papunë. Objektivi i kësaj nisme ka qenë “zhdukja” e...

më shumë
Tentojnë të vrasin mbretëreshën, ja çfarë ndodhi gjatë natës në pallat!

Tentojnë të vrasin mbretëreshën, ja çfar…

Botë/Rajon 05-01-2017

  Mbrëmjen e djeshme Mbretëresha e Britanisë së Madhe gati sa nuk u qëllua me armë nga një prej rojet e saj, teksa doli në mes të natës për të bërë...

më shumë
Ja çfarë pritet të ndodhë me orën natën e ndërrimit të viteve

Ja çfarë pritet të ndodhë me orën natën …

Botë/Rajon 30-12-2016

Koha nuk ndalon për askënd, por duket se horologët, shkencëtarëat që merren me matjen e kohës do ta detyrojnë atë të presë pak këtë të shtunë, natën e ndërrimit të...

më shumë
Fjalimet më të fuqishme të femrave të famshme gjatë 2016-së, nga Michele Obama tek Madonna e Beyonce

Fjalimet më të fuqishme të femrave të fa…

Botë/Rajon 29-12-2016

Ky vit ka qenë sfidë për shumë femra duke filluar nga Hillary Clinton e cila mund të bëhej femra e parë presidente e deri tek Selena Gomez e cila me...

më shumë
Obama qan gjatë lamtumirës!

Obama qan gjatë lamtumirës!

Botë/Rajon 27-12-2016

Presidenti Obama e ka pranuar se ka qarë gjatë përshëndetjes në darkën e fundit me stafin e tij dhe sqaroi se do të mund të rizgjidhej për president nëse do...

më shumë
Kjo është e para Shqiptare që del në kopertinën e revistës “People”

Kjo është e para Shqiptare që del në kop…

Botë/Rajon 22-12-2016

  Ajo rikthehet sërisht në vëmendjen e medias. Linda Halimi ka një  surprizë për gjithë adhuruesit e saj. Linda ka konfirmuar lajmin se do të jetë në kopertinën e parë të revistës “People”. Ajo...

më shumë
10 mijë ‘Babagjyshë të Vitit të Ri’ pushtojnë rrugët e Madridit

10 mijë ‘Babagjyshë të Vitit të Ri’ push…

Botë/Rajon 21-12-2016

10 mijë Babagjyshë të Vitit të Ri morën pjesë në garën e përvitshme të babagjyshave në Madrid të Spanjës, e ashtuquajtura Santa’s Run, në mbështetje të Fondacionit të Sklerozës. Kjo garë...

më shumë
Foto/ Trump zyrtarizohet President i SHBA, lajmi shënon “rekord” në shpërndarje

Foto/ Trump zyrtarizohet President i SHB…

Botë/Rajon 21-12-2016

Presidenti i zgjedhur Donald Trump ka rritur të sigurojë votat e nevojshme të Kolegjit Zgjedhor. Kështu është zyrtarizuar si presidenti i 45-t i Shteteve të Bashkuara të Amerikës. Në zgjedhjet presidenciale...

më shumë
Ja kush e ka marrë kurorën si më e bukura e botës

Ja kush e ka marrë kurorën si më e bukur…

Botë/Rajon 20-12-2016

Një ditë më parë, bukuroshja nga Puerto Rico, Stephanie Del Valle është kurorëzuar si më e bukura e botës në "Miss World". Ajo u shpall fituese e edicionit të 66-ë, që...

më shumë
Ata po vdesin nga paaftësia jonë…

Ata po vdesin nga paaftësia jonë…

Botë/Rajon 16-12-2016

Mbi 50 mijë civilë, kryesisht gra, pleq dhe fëmijë kanë mbetur të mbërthyer në lagjet e brendshme të Halepit Lindor (Alepo siç njihet në anglisht), në darën e një prej...

më shumë
Aleppo, qyteti që vdiq para syve tanë!

Aleppo, qyteti që vdiq para syve tanë!

Botë/Rajon 15-12-2016

«Të vdekurit janë në rrugë», shkruan Zuhir al-Shimale nga Halepi. «Shpëtojeni Halepin, shpëtojeni humanizmin», klith Lina Shami. «Fëmijët tanë po i masakrojnë», alarmon Sakir Kader. Qyteti dikur i bukur i...

më shumë
Këto janë pamjet nga Alepo që po trondisin botën

Këto janë pamjet nga Alepo që po trondis…

Botë/Rajon 14-12-2016

Aleppo është duke jetuar orët e fundit të luftës, teksa ushtria siriane përgatitet të marrë plotësisht qytetin e dytë më të madh në vend.Por, kjo ka vënë në rrezik jetët...

më shumë
Ju kujtohet "vajza më e shëmtuar në botë"? Diçka ka ndodhur me të!

Ju kujtohet "vajza më e shëmtuar në…

Botë/Rajon 14-12-2016

Lizzie Velasquez është bërë subjekt i një meme-je në internet, e cila tallet për pamjen e saj. Pas kësaj, vajza që vuan nga një sëmundje e rrallë pasi trupi i...

më shumë
Trump nxjerr vajzën në ankand për një arsye të forte dhe një çmim marramendës (FOTO LAJM)

Trump nxjerr vajzën në ankand për një ar…

Botë/Rajon 14-12-2016

Eric Trump ka nisur një fushatë të re për mbledhjen e fondeve të cilat do shkojnë për spitalin e fëmijëve St.Jude. Ky ankand konsiston në prezantimin e një objekti ku do...

më shumë
Vetëvriten 20 gra në Aleppo që t’i shpëtojnë përdhunimeve

Vetëvriten 20 gra në Aleppo që t’i shpët…

Botë/Rajon 14-12-2016

Aleppo vazhdon makthin që ka kapluar këtë vend prej shumë kohësh, e ndërsa forcat qeveritare të presidentit Bashar al-Assad janë gati të shpallin fitoren, ushtarët po ekzekutojnë viktima të pafajshme. Sipas...

më shumë
Itali/ Vogëlushja 14 muajshe drogohet me kokainë dhe qetësues

Itali/ Vogëlushja 14 muajshe drogohet me…

Botë/Rajon 09-12-2016

Një vogëlushe 14 muajshe është shtruar në spitalin “Meyer” në Firence, ku mjekët kanë konstatuar një helmim nga kokaina dhe qetësuesit. Vogëlushja nga zona e Lucchesia-s është shtruar në spital që...

më shumë
Qeveria iraniane burgos 12 modele, shkak selfiet e postuara në rrjetet sociale

Qeveria iraniane burgos 12 modele, shkak…

Botë/Rajon 09-12-2016

Qeveria iraniane ka dënuar me burg rreth 12 modele të cilat akuzohen se kanë postuar në Instagram foto që janë kundër programit të qeverisë iraniane. Kështu, deri më tani të paktën...

më shumë
Njeriu i vitit shpallet Donalt Trump

Njeriu i vitit shpallet Donalt Trump

Botë/Rajon 08-12-2016

Sipas Revistës Time, njeriu i vitit është presidenti Donald Trump. Revista përmend si motivacion ndikimin që “për mirë apo për keq” ai pati gjatë gjithë vitit 2016.Në një intervistë telefonike...

më shumë
Çfarë masa po aplikojnë në Paris për të shmangur ndotjen e ajrit

Çfarë masa po aplikojnë në Paris për të …

Botë/Rajon 07-12-2016

Parisienët mund të përdorin transportin publik pa pagesë nëse udhëtojnë për herë të dytë brenda ditës, për t’iu shmangur ndotjes së ajrit, derisa shumë veturave u është ndaluar qarkullimi nëpër...

më shumë
Ja kush është modelja e Vitit 2016

Ja kush është modelja e Vitit 2016

Botë/Rajon 06-12-2016

Gigi Hadid është shpallur Modelja Ndërkombëtare e Vitit në nje ceremoni ndarjesh çmimesh. Personazhet publik u mblodhën mbrëmjen e së hënës për ceremoninë e “British Fashion Awards”, organizuar në Royal...

më shumë
Martohen dy murgesha

Martohen dy murgesha

Botë/Rajon 03-12-2016

Dy ish-murgesha të cilat ranë në dashuri gjatë një misioni do martohen së shpejti në Itali.Gratë me emrin Frederica nga Italia dhe Isabel nga Amerika e Jugut, kanë qenë bashkë...

më shumë
TRUMP PO FORMON QEVERINE ME TE PASUR NE HISTORI, JA MILIARDERET E KABINETIT TE TIJ!

TRUMP PO FORMON QEVERINE ME TE PASUR NE …

Botë/Rajon 03-12-2016

 Ndërsa pasuria e Trumpit nuk përbën më lajm dhe dihej që gjatë fushatës, janë pikërisht emrat e tjerë që kanë bërë shumë njerëz të rrudhin buzët. Betsy DeVos, zgjedhja e...

më shumë
Brenda shtëpisë së babagjyshit në Polin e Veriut !

Brenda shtëpisë së babagjyshit në Polin …

Botë/Rajon 02-12-2016

Babagjyshi ka vendosur në shitje shtëpinë e tij në Polin e Veriut, e cila mund të jetë e kujdo këto Krishtlindje për 657,000 dollarë. Parajsa e Krishtlindjeve është vlerësuar 657,000 dollarë...

më shumë
Krishtlindjet në Tokio janë të shtrenjta!

Krishtlindjet në Tokio janë të shtrenjta…

Botë/Rajon 02-12-2016

Tokio ka vendosur të shpenzojë shumë këte vit per Krishtlindje. Pema e Krishtlindjeve që është vendosur në qendër të qytetit kushton një pasuri të tërë. Plot 1.8 milion dollarë. Pema...

më shumë
Skandaloze: Legjenda e modës amerikane poshtëron publikisht Zonjën e Parë Melania Trump!

Skandaloze: Legjenda e modës amerikane p…

Botë/Rajon 01-12-2016

Një nga stilistët e modës më të talentuar dhe ikonikë në Amerikë sapo ka bërë një deklaratë bombastike.Tom Ford tha se nuk ka aspak dëshirë që të veshë Zonjën e...

më shumë
Melania Trump refuzon Shtëpinë e Bardhë për “Pallatin e florinjtë”(Foto)

Melania Trump refuzon Shtëpinë e Bardhë …

Botë/Rajon 23-11-2016

Melania Trump dhe djali i saj Barron nuk do të ndjekin Donald Trump-in në Shtëpinë e Bardhë. Ai do të marrë detyrën më 20 janar, por do të jetojë vetëm në...

më shumë
Pesëvjeçarje ruse shpallet vajza më e bukur në botë!

Pesëvjeçarje ruse shpallet vajza më e bu…

Botë/Rajon 21-11-2016

Anastasiya Knyazeva është vajza 5-vjeçare që me të drejtë po konsiderohet si vajza më e bukur në botë. Edhe pse është ende e vogel, Anastasyia ka marrë shumë oferta modelingu nga...

më shumë
Vendi ku do jetojë familja Obama pas largimit nga Shtëpia e Bardhë

Vendi ku do jetojë familja Obama pas lar…

Botë/Rajon 21-11-2016

Bëhet fjalë për një vilë luksoze prej 762 metrash katrorë në një nga lagjet ekskluzive të Washingtonit. Pas përfundimit të mandatit si president i Shteteve të Bashkuara, Barack, Michelle, Malia dhe...

më shumë
Adoleshentja britanike fiton betejën ligjore për t’u ngrirë, me shpresën se do ringjallet

Adoleshentja britanike fiton betejën lig…

Botë/Rajon 19-11-2016

Nje rast i pazakonte vjen nga Britania ku nje adoleshente 14 vjecare me inicialet J.S, e cila vuante nga nje forme e rralle kanceri, fitoi betejen ligjiore per t’u ngrire...

më shumë
Kina, leksion historie Trumpit

Kina, leksion historie Trumpit

Botë/Rajon 18-11-2016

Kina hodhi poshtë pretendimet e Donald Trump se ndryshimet klimaterike janë një mashtrim kinez, duke nxitur presidentin e zgjedhur që të marrë një vendim të zgjuar përsa i takon angazhimit...

më shumë
Aktorja shpërthen ashpër ndaj Trump

Aktorja shpërthen ashpër ndaj Trump

Botë/Rajon 14-11-2016

Aktorja Jennifer Lawrence e cila ka pushtuar kohët e fundit mediat rozë për shkak të një romance të re dashurie, ka qënë një mbështetëse e fortë e Hilary Clinton. Tashmë aktorja...

më shumë
Njihuni me Ivanka Trump, vajzën seksi të presidentit më të ri të SHBA-ve

Njihuni me Ivanka Trump, vajzën seksi të…

Botë/Rajon 10-11-2016

Ivanka Trump është vajza e parë e Doland Trump, presidentit më të ri të SHBA-ve. Ajo lindi nga martesa me Ivanën, gruan e tij të parë.Në moshë të re Ivanka nisi...

më shumë
“The Simpson” parashikuan 16 vjet më parë fitoren e Donald Trump (FOTO LAJM)

“The Simpson” parashikuan 16 vjet më par…

Botë/Rajon 09-11-2016

Filmi vizatimor “The Simpson” ka qënë ndër të parët që e ka parashikuar Donald Trumpin President të Shteteve të Bashkuara 16 vjet më parë. Në episodin “Bart to the Future”, i...

më shumë
"Halloween" përgjak Chicagon, të paktën 10 të vdekur dhe 40 të plagosur

"Halloween" përgjak Chicagon, …

Botë/Rajon 01-11-2016

Festa e "Halloween" ka përgjakur qytetin amerikan të Chicagos. Të paktën 10 persona të vrarë ndërsa 39 persona të tjerë janë plagosur rëndë gjatë fundjavës në qytetin që vendoset në krye...

më shumë
Dhjetera termete shkundin Italine qendrore!

Dhjetera termete shkundin Italine qendro…

Botë/Rajon 27-10-2016

Lëkundjet në Itali janë ripërsëritur vetëm 2 muaj pas atij në Amatriçe dhe zona të tjera në qendër të vendit, që la afro 300 njerëz të vdekur. Një tjetër tërmet...

më shumë
Donald Trump largohet nga intervista pas pyetjeve mbi racizmin

Donald Trump largohet nga intervista pas…

Botë/Rajon 22-10-2016

Ditën e enjte, Donald Trump është larguar nga një intervistë pasi e kanë pyetur mbi racizmin dhe videon e publikuar së fundmi, ku ai fyente femrat. E gjithë situata dëshmohet...

më shumë
 “Në qoftë së më ndodh gjë, investigoni”/ Gjendet i vdekur eksperti i UFO-ve

“Në qoftë së më ndodh gjë, investigoni”…

Botë/Rajon 18-10-2016

Max Spiers, një britanik ekspert në studimin e jetës jashtëtokësore në tokë dhe teoricien konspiracioni, i kishte dërguar nënës së tij një mesazh, pak ditë para vdekjes së tij, duke...

më shumë
Foto/ Veshjet ‘Zara’ prodhohen në Patos

Foto/ Veshjet ‘Zara’ prodhohen në Patos

Botë/Rajon 12-10-2016

Ish- Ndërmarrja Gjeofizike Patos me sipërfaqe 12 507 m2 është marrë përmes kontratës simbolike 1 Euro nga shoqëria “Tur Tekstil”. Veshjet e qepura me logon “Made in Albania” shkojnë për...

më shumë
20 shprehje dashurie nga Pablo Neruda

20 shprehje dashurie nga Pablo Neruda

Botë/Rajon 04-10-2016

Në 23 shtator 1973 Pablo Neruda u nda nga kjo botë dhe e ngriti penën e tij magjistrale në Olimpin e të mëdhenjve. Poet nga ata që prekin shpirtin dhe...

më shumë
Historia e vogëlushes siriane që preku zemrat e gjithë botës

Historia e vogëlushes siriane që preku z…

Botë/Rajon 03-10-2016

Babai i vogëlushes që u shpëtua nga rrënojat në Siri ka folur për mediat ku ka treguar se nga sulmet ajrore humbi jetën vajza e tij më e madhe. Pamjet e...

më shumë
LAJM I FUNDIT: Përplaset treni, raportohet për të lënduar!

LAJM I FUNDIT: Përplaset treni, raportoh…

Botë/Rajon 29-09-2016

  Një tren i udhëtarëve është përplasur sot brenda një stacioni në Hoboken, New Jersey të Shteteve të Bashkuara.Mediat lokale raportojnë se deri në 100 persona mund të jenë lënduar dhe...

më shumë
Sondazhi shpall fituesin e debatit të mbrëmshëm mes Hillary Clinton e Donald Trump

Sondazhi shpall fituesin e debatit të mb…

Botë/Rajon 27-09-2016

Për muaj të tërë, ekspertët kanë thënë se gara për president të ShBA-ve është aq e përafërt saqë është tejet e vështirë të gjendet fituesi, por pas debatit të parë...

më shumë
Sot Dita Ndërkombëtare e Paqes, Ban Ki moon: “Ulni armët dhe ndalni vrasjet”

Sot Dita Ndërkombëtare e Paqes, Ban Ki m…

Botë/Rajon 21-09-2016

Sot më 21 shtator, është Dita Ndërkombëtare e Paqes, ditë e themeluar nga Kombet e Bashkuara. Asambleja e Përgjithshme e Organizatës së Kombeve të Bashkuara (OKB) ka shpallur këtë datë...

më shumë
Aktori i telenovelave humb jeten - Policia mendoi se ishte ne xhirime

Aktori i telenovelave humb jeten - Polic…

Botë/Rajon 16-09-2016

Një nga aktorët më të njohur brazilian ka ndërruar jetë pasi është mbytur në lumë. Policia nuk arriti ta ndihmonte pasi u mendua se ai po xhironte një tjetër serial...

më shumë
Këta njerëz paguhen për të pritur në radhë për iPhone 7

Këta njerëz paguhen për të pritur në rad…

Botë/Rajon 15-09-2016

Sipas Daily Mail, tifozët e teknologjisë janë rreshtuar për të marrë në duart e tyre iPhone 7 e ri. Radha ka nisur të bëhët gjithnjë e më e madhe në...

më shumë
15-vjetori i rrëzimit të Kullave Binjake. E vërteta e një prej fotove që tronditën botën

15-vjetori i rrëzimit të Kullave Binjake…

Botë/Rajon 12-09-2016

11 shtatori ishte dita kur mijëra e miliona amerikanë i drejtohen vendit ku kullat qëndronin apo varreve e memorialeve të atyre që humbën jetën nga rrëzimi i dy ndërtesave. TIME ka...

më shumë
Një ciklon i madh do përfshijë Shqipërinë

Një ciklon i madh do përfshijë Shqipërin…

Botë/Rajon 06-09-2016

Një ciklon i fuqishëm pritet që të përfshijë edhe vendin tonë në orët ne vijim. Një ciklon i madh i quajtur Isabel, me reshje të pazakonta shiu, ka përfshirë Italinë...

më shumë
Rita Ora: Koncertin për Nënën Tereze nuk do ta harroj kurrë (Video)

Rita Ora: Koncertin për Nënën Tereze nuk…

Botë/Rajon 05-09-2016

Këngëtarja shqiptare, Rita Ora, e cila mrekulloi me interpretimin e saj përkrah artistëve të tjerë shumë të njohur shqiptarë në koncertin kushtuar shenjtërimit të Nënë Terezës në Vatikan mbrëmjen e...

më shumë
Italia: 500 euro dhurate per cdo individ qe mbush 18 vjec por per te blere vetem...

Italia: 500 euro dhurate per cdo individ…

Botë/Rajon 30-08-2016

  Shteti Italian ka miratuar nje ligj, ku cdo person qe mbush 18-vjec, i jepet 500 euro dhurate, por me kusht qe t'i shpenzoje per te blere libra. Kjo iniciative mendohet qe...

më shumë
Ndërron jetë stilistja e famshme! Dallohej për punimet me dorë

Ndërron jetë stilistja e famshme! Dalloh…

Botë/Rajon 25-08-2016

  Mbretëresha e punimit me dorë ndërroi jetë. Stilistja franceze me famë botërore Sonia Rykiel u nda nga jeta në moshën 86-vjeçare pas një lufte të gjatë kundër sëmundjes Parkinson. Rykiel, e...

më shumë
Itali, shkon në 120 numri i personave që kanë humbur jetën nga tërmeti

Itali, shkon në 120 numri i personave që…

Botë/Rajon 25-08-2016

  Një tërmet i fuqishëm prej 6.2 ballësh ka terrorizuar Italinë qëndrore në orët e para të mëngjesit. Sipas mediave italiane numri i viktimave që kanë humbur jetën nga tërmeti ka...

më shumë
Tërmeti apokaliptik në Itali, blianci tragjik rritet: 70 viktima

Tërmeti apokaliptik në Itali, blianci tr…

Botë/Rajon 24-08-2016

  Rriten frikshëm shifrat e viktima nga termeti apokaliptik që shkatërroi dhjetëra ndërtesa në Itali. Flitet në mediat vendase se në mesditë numri i viktimave shkoi në 63. Ndërsa vazhdojnë operacionet...

më shumë
(Foto) Tërmet me magnitudë 6.2 ballë në Itali, 21 të vdekur. Mund të ketë lëkundje tjetër

(Foto) Tërmet me magnitudë 6.2 ballë në …

Botë/Rajon 24-08-2016

    Një tërmet me magnitudë 6.2 ballë ka goditur Italinë qendrore duke lënë të paktën 21 të vdekur dhe dhjetëra të tjerë të bllokuar nën rrënoja. Fatkeqësisht, bilanci pritet të ndryshojë...

më shumë
NASA: Një tërmet i fuqishëm do godasë SHBA-të

NASA: Një tërmet i fuqishëm do godasë SH…

Botë/Rajon 18-08-2016

  Ekspertët e NASA-s kanë paralajmëruar se një tërmet i fuqishëm do të godasë SHBA-në dhe do të shkaktojë dëme të konsiderueshme. Sipas NASA, ka gjasa që 99% tërmeti i fuqishëm të...

më shumë
Kush është e virgjër përfiton një bursë studimi falas

Kush është e virgjër përfiton një bursë …

Botë/Rajon 15-08-2016

Një kryetar komune në Afrikën e Jugut ka shpërblyer me bursa 16 adoleshente që kanë ruajtur virgjërinë gjatë shkollës së mesme, – ka njoftuar zyra e komunës. Kryetari i Uthukelas, Dudu...

më shumë
Sportistet më të bukura të Lojërave Olimpike (Foto)

Sportistet më të bukura të Lojërave Olim…

Botë/Rajon 11-08-2016

Përveç talentit, guximit e forcës, Zoti u ka falur edhe bukurinë Lojërat Olimpike janë ngjarja më e madhe sportive në botë, por jo gjithmonë vëmendja është vetëm të sporti. Shpesh vëmendjen marrin...

më shumë
I vdes gjyshja teksa e shikonte garimin.

I vdes gjyshja teksa e shikonte garimin.

Botë/Rajon 09-08-2016

Peshëngritësi tajlandez, Sinphet Kruithong doli i treti në kategorinë e meshkujve deri në 56 kilogramë në Olimpiadën në Rio. Por, pak para se ta festonte arritjen e tij, gjyshja e tij...

më shumë
Momentet me gazmore te kesaj presidence!

Momentet me gazmore te kesaj presidence!

Botë/Rajon 05-08-2016

Presidenti aktual i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Barack Obama, do të jetë një nga presidentët më të njohur të shtetit jo vetëm për shkak të politikave të ndjekura, por...

më shumë
10 ishujt më të bukur për t’u vizituar

10 ishujt më të bukur për t’u vizituar

Botë/Rajon 01-08-2016

Po mendoni për pushime, por akoma nuk keni vendosur se ku do i kaloni? Sot ne do ju ofrojmë disa mundësi pushimesh të cilat do të mbeten të paharruara për ju. Ju...

më shumë
Belgjikë – Arrestohen 2 vëllezër.

Belgjikë – Arrestohen 2 vëllezër.

Botë/Rajon 30-07-2016

Policia belge ka arrestuar 2 vëllezër të dyshuar për planifikime të atentateve terroriste në Belgjikë, në një aksion ‘rrufe’ të kryer në rrethin e Mons dhe në qytetin Liege. Të arrestuarit...

më shumë
Persona të armatosur marrin peng disa njerëz në një kishë në Francë

Persona të armatosur marrin peng disa nj…

Botë/Rajon 26-07-2016

Dy burra të armatosur kane vrare nje prift e kanë marrë peng disa persona në një kishë në Rouen në veri të Francës, raportojnë mediat e huaja. Ende nuk jane zbuluar...

më shumë
Viti 2016, më i përgjakshmi në 100 vjet

Viti 2016, më i përgjakshmi në 100 vjet

Botë/Rajon 25-07-2016

Viti 2016 del të jetë viti më i përgjakshëm në Evropë për nga numri i viktimave të sulmeve terroriste në këtë shekull – shumë më keq se  2015, 2011, 2005...

më shumë
Irani bën thirrje për “luftë të pamëshirshme”

Irani bën thirrje për “luftë të pamëshir…

Botë/Rajon 23-07-2016

Irani ka dënuar sulmin, i cili sipas policisë, është kryer nga një gjerman me prejardhje iraniane. Sipas policisë gjermane, sulmuesi ishte i moshës 18 vjeçare. Zëdhënësi i Ministrisë së Jashtme në Iran...

më shumë
Qeveria gjermane rrit pagat

Qeveria gjermane rrit pagat

Botë/Rajon 13-07-2016

Kancelaria gjermane, Angela Merkel dhe ministrat vendosën rritjen e pagës së tyre, pasi sot Këshilli i Ministrave miratoi rishikimin që rrit rrogën e anëtarëve të kabinetit duke filluar nga një...

më shumë
Njihuni me 5 flamujt më të vjetër në botë

Njihuni me 5 flamujt më të vjetër në bot…

Botë/Rajon 07-07-2016

  Për shumicën e vendeve, data e miratuar e flamurit të tyre është e qartë, por ka vende për të cilat është ende e diskutueshme. Data e saktë ose viti i...

më shumë
Alarm! Çokollata “Kinder” kancerogjene

Alarm! Çokollata “Kinder” kancerogjene

Botë/Rajon 06-07-2016

Çokollatat janë të preferuarat e fëmijëve, dhe shpesh kjo ka qënë një betejë e humbur për prindërit që ata t’i ndalojnë vogëlushët e tyre që ti konsumojnë. Por tashmë një...

më shumë
Top gun! Britania vendos të tregojë forcën në ajër…

Top gun! Britania vendos të tregojë forc…

Botë/Rajon 02-07-2016

Avioni i ri supersonik ‘stealth’ i Britanisë ka nisur patrullimin në qiejt e këtij vendi. Këto foto tregojnë momentin kur avioni ngrihet në ajër mbi Detin e Veriut, i shoqëruar nga...

më shumë
Shqiptarja triumfon në eventin grek, shpërthen në lot!

Shqiptarja triumfon në eventin grek, shp…

Botë/Rajon 29-06-2016

Eshtë kjo shqiptarja Eleni Foureira, ose ndryshe e njohur edhe si Beyonce e Greqisë, ajo e cila dje ka arritur të rrëmbej cmimin për videon më të mirë, në MAD...

më shumë
Papa Françesku lutet për viktimat e sulmit të Turqisë

Papa Françesku lutet për viktimat e sulm…

Botë/Rajon 29-06-2016

Papa Françesku është lutur për viktimat dhe familjarët e atyre që pësuan në sulmin që ndodhi mbrëmë në Aeroportin e Stambollit në të cilin humbën jetën 41 persona.“Mbëmë në Stamboll...

më shumë
Turqia, ndër vendet me ushqimet më të lira në Europë

Turqia, ndër vendet me ushqimet më të li…

Botë/Rajon 18-06-2016

Instituti i Statistikave të Turqisë (TUIK) ka publikuar rezultatet e Paritetit të Fuqisë Blerëse (PPP) për vitin 2015 sipas shportës së konsumit me ushqime, pije joalkoolike dhe duhan. Hulumtimi për çmimet...

më shumë
Njeriu që ndërtoi perandorinë e modës, Zara

Njeriu që ndërtoi perandorinë e modës, Z…

Botë/Rajon 16-06-2016

  Vlera neto e pasurisë së Amancio Ortegas E premtja e 23 Tetorit 2015 shënoi ditën kur për një kohë shumë të shkurtër, Amancio Ortega, njeriu “misterioz” i Zara-s ia kalon edhe...

më shumë
Njerëzit do të ecin mbi ujë në Itali (FOTO LAJM)

Njerëzit do të ecin mbi ujë në Itali (FO…

Botë/Rajon 11-06-2016

Me ndihmën e një instalacioni artistik tashmë njerëzit në Itali mund të ecin mbi liqen. Artisti Christo ka zgjedhur liqenin piktoresk Iseo në veri të Italisë për instalacionin që do...

më shumë
Ky shtet ndalon përdorimin e internetit në administratë

Ky shtet ndalon përdorimin e internetit …

Botë/Rajon 11-06-2016

Nga muaji maj i vitit të ardhshëm, nëpunësve publikë në Singapor do t’u ndalohet qasja në internet gjatë orarit të punës. Gazeta “Strait Times” shkruan se kjo masë do të...

më shumë
Die Welt: Berlini kundër heqjes së vizave

Die Welt: Berlini kundër heqjes së vizav…

Botë/Rajon 06-06-2016

Në Berlin po rritet kundërshtimi ndaj planeve të Komisionit Evropian për liberalizimin e vizave për Gjeorgjinë, Ukrainën dhe Kosovën, nga frika se do të rriten problemet me krimin dhe fluksin...

më shumë
Puthja e Papës shëron vajzën e vogël që vuante nga tumori

Puthja e Papës shëron vajzën e vogël që …

Botë/Rajon 01-06-2016

Vetëm dy muaj pas lindjes, vogëlushja Gianna Masciantonio u diagnostikua me tumor në tru. Doktorët dhe familjarët nuk kishin më shpresa se mund të vinte një moment që vajza e...

më shumë
Cfarë i kërkojnë fansat kompanisë Disney për filmin “Frozen”

Cfarë i kërkojnë fansat kompanisë Disney…

Botë/Rajon 23-05-2016

Kompania e prodhimit të filmave, “Disney”, që është më së shumti e famshme për filmat vizatimorë, ka bërë hapa para kohët e fundit duke dhënë mesazhe të forta nëpërmjet filmave...

më shumë
Në këto shtete do të mund të udhëtojmë pa viza

Në këto shtete do të mund të udhëtojmë p…

Botë/Rajon 09-05-2016

Një lajm shumë pozitiv për kosovarët ka ardhur të mërkurën nga Brukseli, ku Komisioni Evropian ka rekomanduar heqjen e vizave për Kosovën. Korriku mund të jetë muaji kur edhe përfundimisht kosovarët...

më shumë
Kur aksidentin e shkakton vetë policia

Kur aksidentin e shkakton vetë policia

Botë/Rajon 05-05-2016

Një incident në rrugë, në të cilin është përfshirë makina e policisë, ka bllokuar trafikun sot në qendër të Milanos. Incidenti është regjistruar para teatrit “Scala”, ku një makinë e...

më shumë
Një paketë cigare do të kushtojë 45 dollarë

Një paketë cigare do të kushtojë 45 doll…

Botë/Rajon 04-05-2016

Çmimi i pakete cigare mund të shkojë në 45 dollarë pas propozimit për rritjen e taksave, një nismë e koalicionit në pushtet në Australi. Akciza e duhanit pritet të rritet...

më shumë
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
Prev Next