Ekonomi - Të tjera

Samsung, skandali që po trondit Korenë e Jugut

Samsung, skandali që po trondit Korenë e…

Ekonomi 20-02-2017

Lee Jae-Yong ka mbërritur i shoqëruar nga bashkëshortja e tij në qendrën e paraburgimit në Seul. Trashëgimtari i gjigantit Samsung është arrestuar nën akuzën e ryshfetit, dëshmisë së rreme dhe...

më shumë
BB, 71 milionë USD për zhvillimin urban në Shqipëri

BB, 71 milionë USD për zhvillimin urban …

Ekonomi 16-11-2016

Bordi i Drejtorëve Ekzekutivë të Bankës Botërore miratoi sot një financim prej 71 milionë dollarësh për projektin e Menaxhimit të Integruar Urban dhe Turizmit në Shqipëri. Ky projekt do të...

më shumë
Maqedoni, hidhet në qarkullim kartëmonedha “Nënë Tereza”

Maqedoni, hidhet në qarkullim kartëmoned…

Ekonomi 24-08-2016

Banka popullore e Maqedonisë emeton këtë kartëmonedhë me rastin e shenjtërimit të Nënës Terezë në shtator të këtij viti. Në pjesën qendrore të kartëmonedhës është paraqitur stema e Republikës së...

më shumë
Holanda i dhuron Maqedonisë ndihmë mjekësore prej 500.000 еuro

Holanda i dhuron Maqedonisë ndihmë mjekë…

Ekonomi 17-08-2016

Donacioni holandez me ndihmë mjekësore, në vlerë prej më shumë se 500.000 euro këtë javë do të arrijë në Shkup, njoftoi ambasada e Holandës në Shkup në faqen e Facebook-ut.“Dëmet...

më shumë
Kështu do të duket kartëmonedha e re 50 euro-she

Kështu do të duket kartëmonedha e re 50 …

Ekonomi 06-07-2016

Banka Qendrore Europiane (BQE) paraqiti sot kartëmonedhën e re të 50 eurove, si masë preventive për bankënotën më të falsifikuar, raporton Reuters.Kartëmonedhat e reja me portret të perëndeshës së Evropës...

më shumë
Gjermanët "gjunjëzojnë" Shqipërinë, të fundit në rajon

Gjermanët "gjunjëzojnë" Shqipë…

Ekonomi 11-06-2016

Shqipëria mbetet e fundit në rajon për transformimin referuar cilësisë se demokracisë, ekonominë, menaxhimin politik, etj. Nga 10 pikët maksimale, vendi ynë ka marrë një pikësim prej 6.7 ndërsa kryesojnë...

më shumë
Konsumi privat, Shqipëria ka shënuar rënie

Konsumi privat, Shqipëria ka shënuar rën…

Ekonomi 30-05-2016

Komisioni Europian ka bërë publike tabelat e raportit të tremujorit të parë të vitit 2016 ku shihet se si Shqipëria bashkë me Serbinë renditen ndër vendet ku konsumi privat ka...

më shumë
Gjermanët më të pasurit në Evropë

Gjermanët më të pasurit në Evropë

Ekonomi 18-05-2016

Italia, Franca, Gjermania, Spanja, Mbretëria e Bashkuar dhe Holanda kanë një popullsi prej 336 milionë banorësh në total. Super të pasurit përbëjnë më pak se 0.3 për qind të totalit. Në...

më shumë
Bëhet gati privatizimi më i madh në historinë e njerëzimit

Bëhet gati privatizimi më i madh në hist…

Ekonomi 16-05-2016

Kompania e naftës, Saudi Aramco, prodhon pothuajse 12 për qind të rezervave botërore të naftës – pesë herë më shumë se kompania më e madhe private që merret me prodhimin...

më shumë
Rrugët me pagesë, ja çmimet

Rrugët me pagesë, ja çmimet

Ekonomi 16-05-2016

  Qeveria përfundoi hartimin e strategjisë për tarifimin e rrugëve, ku janë të përcaktuara tarifat që do të paguhen nga automjetet. Sipas draftit të hartuar nga Banka Europiane për Ndërtim dhe Zhvillim...

më shumë
Gjermania 100 mijë euro donacion për ...

Gjermania 100 mijë euro donacion për ...

Ekonomi 12-05-2016

Ministri i Mjedisit dhe Planifikimit Hapësinor, Ferid Agani zhvilloi një takim me udhëheqësen e projektit “COSIRA”, Ottilie Mooshofer, nga ky takim u bë e ditur se parku kombëtar Sharri do...

më shumë
Greqia miraton reformat për kursime

Greqia miraton reformat për kursime

Ekonomi 10-05-2016

Pas përleshjeve në protestat në Greqi, parlamenti ka miratuar pakon e reformave financiare. Në mbledhjen e djeshme, të pranishëm ishin 300 deputet, prej të cilëve 153 kanë votuar pro zvogëlimit të...

më shumë
50 njerëzit më të pasur në botë?

50 njerëzit më të pasur në botë?

Ekonomi 09-05-2016

Në listë janë miliarderët më të mëdhenj të botës që nga biznesmenët, shpikësit, mendimtarët dhe trashëgimtarët e kompanive shumëkombëshe. Mes tyre renditen ata që i dhanë botës “Facebook”-n, “Microsoft”-in, markat më...

më shumë
"Shqiptarët kanë përparësi të ardhurat, jo shëndetin”

"Shqiptarët kanë përparësi të ardhu…

Ekonomi 06-05-2016

Çdo shtet ka prioritete, bazuar në një sondazh të bërë publik nga Organizata për Bashkëpunim Ekonomik dhe Zhvillim (OECD), në të cilin janë pyetur njerëzit se çfarë vlen më tepër...

më shumë
Ndryshon ligji financiar, kufi për borxhet

Ndryshon ligji financiar, kufi për borxh…

Ekonomi 05-05-2016

Është prezantuar dje publikisht një nismë e Ekzekutivit për të rivendosur kufi mbi borxhin publik, si dhe për të shmangur shpenzime joproporcionale me rastin e fushatave elektorale. Kjo është pasqyruar...

më shumë
Shqipëri-Kosovë, marrëveshje për nxitjen e investimeve

Shqipëri-Kosovë, marrëveshje për nxitjen…

Ekonomi 04-05-2016

Shqipëria dhe Kosova kanë nënshkruar një tjetër marrëveshje dypalëshe dhe kësaj here marrëveshja ka të bëjë me nxitjen dhe mbrojtjen reciproke të investimeve.Kjo marrëveshje është nënshkruar mes dy ministrive të...

më shumë
INSTAT: Kina, partneri i dytë tregtar

INSTAT: Kina, partneri i dytë tregtar

Ekonomi 03-05-2016

Shkëmbimi tregtar me Kinën vitet e fundit ka arritur peshë të konsiderueshme duke zënë 7,7 % të totalit të shkëmbimeve tregtare në muajin mars. Të dhënat e fundit të Institutit të...

më shumë
Raporti i KE:Konsumi i dobët, papunësia 17.7%

Raporti i KE:Konsumi i dobët, papunësia …

Ekonomi 29-04-2016

Në fund të vitit 2015, norma e papunësisë në Shqipëri arriti në 17.7%, ndërkohë që ekonomia është përballur me rënie të konsumit public dhe privat. Komisioni Europian ka publikuar raportin...

më shumë
Shqipëria, e fundit në rajon sipas raportit të Indeksit Gjerman

Shqipëria, e fundit në rajon sipas rapor…

Ekonomi 19-04-2016

Shqipëria, në Indeksin Gjerman të Transformimit (Bertelsmann Stiftung) ka marrë një pikësim prej 6.7 nga 10 maksimale. Kjo shënon performancën më të ulët në rajon. Indeksi i Transformimit i Bertelsmann...

më shumë
"Shqipëria e rrezikuar nga kriza e borxheve”

"Shqipëria e rrezikuar nga kriza e …

Ekonomi 15-04-2016

Sipas një raporti mbi borxhet, Shqipëria, është një ndër vendet që renditet në listën e 108 shteteve të rrezikuara nga kriza e borxheve. Në këto vende, mes të cilave është...

më shumë
5 euroshi edhe në formë metalike

5 euroshi edhe në formë metalike

Ekonomi 14-04-2016

Gjermania do të vë në qarkullim nga sot e tutje monedhat 5 euro, në formë metalike. Gjatë prezantimit të kësaj monedhe, ministria gjermane e financave ka thënë se është tërësisht e...

më shumë
Raporti i Bankës së Shqipërisë: Kreditë e këqija arritën në 18.9%

Raporti i Bankës së Shqipërisë: Kreditë …

Ekonomi 12-04-2016

Kreditë e këqija u rritën për të dytin muaj më radhë, gjatë shkurtit, duke përmbysur ecurinë pozitive që nisi vitin e kaluar. Të dhënat e fundit zyrtare nga shoqata e...

më shumë
Investitorët italianë kërkojnë shegën shqiptare

Investitorët italianë kërkojnë shegën sh…

Ekonomi 08-04-2016

Resurset e natyrës shqiptare dhe kosto e lirë e punës po tërheq gjithnjë e më shumë vëmendjen e investitorëve italianë për të adresuar sipërmarrje të reja në bujqësinë shqiptare. Sipërmarrës...

më shumë
Bankat investueset më të mëdha në Bono të Thesarit

Bankat investueset më të mëdha në Bono t…

Ekonomi 31-03-2016

Qeveria e Republikës së Kosovës ka mbajtur të mërkurën Ankandin e Bonove të Thesarit KV006-16, ku u ofertuan Obligacione Qeveritare dy vjeçare në vlerë nominale prej 25 milionë euro. Nga...

më shumë
Ja puna 100 mijë dollarëshe

Ja puna 100 mijë dollarëshe

Ekonomi 01-03-2016

Kur një 32-vjeçar u merr erë plehrave, i merr erë dhe parasë. Shumë para madje. Kështu shkruan CNN për Noel Molina dhe kolegu i tij, Tony Sankar. Prej gati 10 vitesh...

më shumë
Dhjetë vendet më të varfëra në Evropë.

Dhjetë vendet më të varfëra në Evropë.

Ekonomi 20-02-2016

Shqipëria klasifikohet në vendin e katërt si më i varferi në Europë me të ardhura vjetore për frymë në nivelin e 4450 dollarëve. Renditja është bërë nga gazeta amerikane ‘Gazzette Review’. “Ndërsa...

më shumë
Këshilli Botëror: Stepen blerësit e arit

Këshilli Botëror: Stepen blerësit e arit

Ekonomi 19-02-2016

​Kërkesa globale për ar në tregjet ndërkombëtare përgjatë vitit 2015 nuk ka ndryshuar aspak, duke mbetur në të njëjtat nivele me vitin 2014, në 4212 ton metrik, sipas raportit zyrtar...

më shumë
Kosova i thote STOP investimeve te huaja

Kosova i thote STOP investimeve te huaja

Ekonomi 18-02-2016

Edhe pas tetë vjetëve shtet, ekonomia kosovare është ende e brishtë dhe gjendet në një fazë të hershme të zhvillimit të saj dhe  problemin më të madh e ka me...

më shumë
Kosova me GDP-në më të ulët në rajon

Kosova me GDP-në më të ulët në rajon

Ekonomi 17-02-2016

Kosova edhe tetë vite pas pavarësisë vazhdon të ketë normën më të ulët në rajon të Bruto Produktit Vendor (BPV), për kokë banori. Shteti me rreth dy milion banorë ka...

më shumë
Çudit ecuria e frangës

Çudit ecuria e frangës

Ekonomi 16-02-2016

  Ndryshe nga sa ka ndodhur në të shkuarën, kësaj here, turbullirat në tregjet financiare globale nuk kanë gjeneruar një rritje të ndjeshme të Frangës zvicerane.E konsideruar vazhdimisht si investimi i...

më shumë
Patentë-shoferi në Kosovë më e shtrenjtë se në Amerikë

Patentë-shoferi në Kosovë më e shtrenjtë…

Ekonomi 15-02-2016

  Çmimi i patentës së shoferit në SHBA është rreth 100 dollarë amerikanë përderisa në Kosovë do të rritet në 400 euro. Ministria e Infrastrukturës po synon që nëpërmjet rritjes së...

më shumë
The Economist: Ekonomia e Shqipërisë në rritje

The Economist: Ekonomia e Shqipërisë në …

Ekonomi 13-02-2016

Prestigjiozja “The Economist” parashikon se ekonomia shqiptare do vazhdojë të rimëkëmbet, e ndihmuar nga forcimi i besimit të biznesit dhe konsumatorëve, si dhe një ambient i jashtëm më i favorshëm.“Rritja...

më shumë
George Soros: Ja kur do të falimentojë Rusia

George Soros: Ja kur do të falimentojë R…

Ekonomi 13-02-2016

Regjimi i Vladimir Putin po kërcënohet nga falimentimi gjatë vitit të ardhshëm, kur gjatë mbledhjes do të arrijë një pjesë e konsiderueshme e borxhit të jashtëm, ka paralajmëruar miliarderi George...

më shumë
Të rinjët e opozitës: Rezistenca nuk do të ndalet

Të rinjët e opozitës: Rezistenca nuk do …

Ekonomi 11-02-2016

  Shumë shtete europiane dhe vetë guvernatori i Bankës Qendrore Europiane (BQE), Mario Draghu, po shqyrtojnë mundësinë e largimit nga përdorimi të kartëmonedhës 500 euro, pasi 90 përqind e tyre janë...

më shumë
Problemi italian prej 200 miliardë eurosh

Problemi italian prej 200 miliardë euros…

Ekonomi 11-02-2016

  Italia ka një problem të madh me bankat. Me BE Italia tani ra dakord për ngritjen e Bad Banks për kreditë e këqija. A mund t’i zgjidhin ato vërtet problemet?Italia...

më shumë
Dogana: 8.7 milionë euro më shumë në janar

Dogana: 8.7 milionë euro më shumë në jan…

Ekonomi 08-02-2016

    Dogana e Kosovës arriti të mbledhë në janar 8.7 milionë euro më shumë se parashikimet.Sipas një komunikate të doganës, ky institucion planifikonte që në janar 2016 të arkëtonte 50.1 milionë...

më shumë
Zvicrës i shtohet edhe një milioner

Zvicrës i shtohet edhe një milioner

Ekonomi 08-02-2016

  Zvicrës i është shtuar edhe një milioner i ri në lotari. Një njeri me fat ka qëlluar gjashtë numrat, duke fituar një milion franga. Tiketa me fat ishte blerë në...

më shumë
Ja kush janë ekonomitë më të mjeruara në botë

Ja kush janë ekonomitë më të mjeruara në…

Ekonomi 08-02-2016

  Indeksi i mjerimit për vitin 2016 nuk sjell asnjë ndryshim në krahasim me një vit më parë për sa i përket kreut të klasifikimit.Për të dytin vit me radhë Venezuela...

më shumë
Volkswagen pezullon punën në dy fabrika

Volkswagen pezullon punën në dy fabrika

Ekonomi 04-02-2016

    Volkswagen ka suspenduar prodhimin e ndërruesve të shpejtësive në fabrikën kryesore në Gjermani si pasojë e uljes së kërkesës dhe si pasojë e problemeve teknike të shfaqura në një fabrikë...

më shumë
Shtohet rreziku i deflacionit në Eurozonë

Shtohet rreziku i deflacionit në Eurozon…

Ekonomi 01-02-2016

  Fabrikat në Eurozonë kanë ulur çmimet e të mirave ndjeshëm gjatë muajit Janar, duke shtuar presionet deflacioniste për Bankën Qendrore Europiane, që i la politikat e pandryshuara në takimin e...

më shumë
BE ndal shtypjen e monedhës prej 500 eurosh.

BE ndal shtypjen e monedhës prej 500 eur…

Ekonomi 28-01-2016

  Bashkimi Europian duhet të konsiderojë ndalimin e kartëmonedhës 500 euroshe, për shkak se vlera e lartë e bën atë të cenueshme për korrupsion dhe aktivitete të jashtëligjshme.Komentet vijnë nga kreu...

më shumë
10 shtetet më të pasura në botë

10 shtetet më të pasura në botë

Ekonomi 03-01-2015

  Mbështetur në të ardhurat për frymë që kanë banorët e shteteve të ndryshme anekëndë rruzullit, ekonomistët kanë publikuar listën e dhjetë shteteve më të pasura të botës.Pasuria nuk do të...

më shumë
Tableta me rreze dielli, së fundmi në treg

Tableta me rreze dielli, së fundmi në tr…

Ekonomi 18-12-2014

  Ekipi inovativ i projektimit Goliath Djevre dhe Quentin Ballou arritën të “paketojnë” rrezet e diellit në tableta, një projekt që mund të përfaqësojë progres në fushën e farmacisë. Tabletat me rreze...

më shumë
Qeveria miraton buxhetin

Qeveria miraton buxhetin

Ekonomi 03-11-2014

Pasditen e sotme qeveria ka miratuar nje prej akteve me te rëndësishme financiare te te gjithe vitit. Mbledhja e cila eshte zhvilluar jashte radhe ka pasur ne fokus miratimin e...

më shumë
BB i akordon 150 mln $ Shqipërisë

BB i akordon 150 mln $ Shqipërisë

Ekonomi 03-11-2014

Qeveria shqiptare firmos sot me Bankën Botërore marrjen e një huaje prej 150 mln dollarë. Marrëveshja pritet te firmoset sot, në orën 11.00 në kryeministri. Qëllimi i kësaj kredie është...

më shumë
Edi Rama për raportin e Bankës Botërore

Edi Rama për raportin e Bankës Botërore

Ekonomi 29-10-2014

Kryeministri Edi Rama e ka cilësuar si mjaft pozitive raportin e Bankës Botërore mbi lehtësinë e të bërit biznes në Shqipëri. Me anë të një postimi në rrjetet sociale kreu...

më shumë
BB: Përmirësohet klima e të bërit biznes në Shqipëri

BB: Përmirësohet klima e të bërit biznes…

Ekonomi 29-10-2014

Banka Botërore, në raportin mbi lehtësinë e të bërit biznes, vëren se në Shqipëri ky tregues është përmirësuar me 6.3 pikë. Dokumenti thekson se u përmirësuan kushtet për hapjen e një...

më shumë
Këshilli Mbikëqyrës për politiken fiskale

Këshilli Mbikëqyrës për politiken fiskal…

Ekonomi 28-10-2014

Këshilli Mbikëqyrës i Bankës së Shqipërisë vendos që edhe këtë muaj të mbajë të pandryshuar normën bazë të interesit për lekun në nivelin 2.5%. Ndryshe nga tradita që ka patur...

më shumë
Miliarderi George Soros:Ukrainës t’i jepet ndihmë financiare

Miliarderi George Soros:Ukrainës t’i jep…

Ekonomi 24-10-2014

Financieri i pasur dhe filantropisti, George Soros tha se perëndimi duhet të ndihmojë Ukrainën në mënyrë financiare, në mënyrë që ajo ta evitojë shkatërrimin gjatë periudhës së dimrit. Në një...

më shumë
Debat për akcizën e duhanit, ka abuzime

Debat për akcizën e duhanit, ka abuzime

Ekonomi 13-10-2014

Per te shmangur rritjen abuzive te çmimeve, nga e cila fitonin vetëm kompanitë, qeveria ka propozuar qe akciza e duhanit te hyje ne fuqi menjëherë dhe jo ne janar te...

më shumë
Takimet e Canit dhe Ahmetaj

Takimet e Canit dhe Ahmetaj

Ekonomi 12-10-2014

Zëvendës presidentja e Bankës Botërore per rajonin tone, Laura Tuck ka nxitur qeverinë shqiptare qe te ndërmarre sa me shpejt reformën ne sektorin e energjisë elektrike. Gjate nje takimi qe...

më shumë
Vlerësim nga “Standard & Poor’s” për Shqipërinë

Vlerësim nga “Standard & Poor’s” për…

Ekonomi 11-10-2014

Agjencia prestigjioze e vlerësimit me baze ne SHBA, “Standard & Poor’s” shprehet se ekonomia e Shqipërisë kalon nga e qëndrueshme, ne pozitive. Agjencia vlerëson planet ambicioze te qeverise për reduktimin...

më shumë
Ujësjellësi: Çmimi nuk rritet

Ujësjellësi: Çmimi nuk rritet

Ekonomi 09-10-2014

Pavarësisht zërave për rritjen edhe te çmimit te ujit te pijshëm ne Tirane, Drejtoria e Ujësjellësit mohon te këtë nje kërkese te tille. Nëpërmjet nje deklarate per mediat, Ujësjellësi sqaron...

më shumë
Shkaqet e rënies ekonomike

Shkaqet e rënies ekonomike

Ekonomi 08-10-2014

Rënia e ekonomisë me 0.6 % gjatë tremujorit të dytë të këtij viti shpjegohet nga ekspertët si një dukuri e përvitshme e cila ka nisur që në 2011-ën. Ndërsa Dhoma...

më shumë
Ndërtimi “zhyt” ekonominë

Ndërtimi “zhyt” ekonominë

Ekonomi 07-10-2014

Ndërtimi është sektori i cili nuk po e merr veten nga kriza disa vjeçare qe është përfshirë. Edhe ne tre mujorin e 2-te te këtij viti, ky sektor ka shënuar...

më shumë
Ahmetaj: Më shumë punësime nga biznesi

Ahmetaj: Më shumë punësime nga biznesi

Ekonomi 06-10-2014

Rimbursimi ne kohe i Tatimit mbi Vlerën e Shtuar për biznesin, duket se ka dhënë efektet e para pozitive. I konsideruar si nje nga problemet me thelbësore per sipermaresit, këta...

më shumë
Mbyllen aplikimet për bordin drejtues

Mbyllen aplikimet për bordin drejtues

Ekonomi 01-10-2014

Kjo e marte ka shënuar afatin përfundimtar te aplikimeve per anëtar te këshillit mbikëqyrës se Bankës se Shqipërisë. 30 shtatori ishte dita e fundit per paraqitjen e kërkesave, te paralajmëruara...

më shumë
Biznesi: Shqetësimet tona

Biznesi: Shqetësimet tona

Ekonomi 20-06-2014

Dy problemet kryesore që kanë sot bizneset me administratën tatimore janë kontrollet e befta dhe vënia e gjobave. në një anketë që ka bërë Qendra për Kërkime Ekonomike ka dalë...

më shumë
BB: Kujdes energjinë, taksat, administratën

BB: Kujdes energjinë, taksat, administra…

Ekonomi 26-05-2014

Rritja ekonomike në vitin 2014 pritet të jetë 2.1 %, por ajo do të kushtëzohet nga disa rreziqe që kërcënojnë ekonominë. Për të realizuar këtë objektiv qeveria duhet të ndërmarrë...

më shumë
BERZH, kredi pa interes

BERZH, kredi pa interes

Ekonomi 21-05-2014

Nëse kërkon të zgjerosh biznesin tënd apo ke një ide dhe një plan investimi për të hapur një ndërmarrje, tashmë mund të gjesh financim. Banka Evropiane për Rindërtim e Zhvillim...

më shumë
Ndikimi i investimeve të huaja në ekonomi

Ndikimi i investimeve të huaja në ekonom…

Ekonomi 17-04-2014

Viti 2013-të pati rritjen më të madhe të investimeve të huaja në Shqipëri të cilat kapën vlerën e 920 milionë eurove. Kjo shifër zbulon njëkohësisht edhe sektorët e parapëlqyer nga...

më shumë
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
Prev Next