Shkencë/Teknologji - Të tjera

Facebook drejt ndryshimeve të mëdha, ja çfarë paralajmëron Mark Zuckerberg...

Facebook drejt ndryshimeve të mëdha, ja …

Shkencë/Teknologji 12-01-2018

Qëllimi i facebook është për të lidhur njerëzit me njëri-tjetrin, ndaj gjatë 2018 do të ketë ndryshime të mëdha në mënyrën se si ky rrjet social funksionon. Facebook ka vendosur...

më shumë
Teknologjia arrin çmendurinë, një aplikacion për të njohur njerëzit

Teknologjia arrin çmendurinë, një aplika…

Shkencë/Teknologji 10-01-2018

Të gjithë e njohim Shazamin, aplikacionin nëpërmjet të cilit mund të gjesh titullin e cdo këngë në sfond. Por teknologjia ka shkuar përtej kësaj duke krijuar kështu një aplikacion të tillë...

më shumë
Njihuni me aplikacionin më të ri që po «çmend» shqiptarët - Sarahah

Njihuni me aplikacionin më të ri që po «…

Shkencë/Teknologji 28-12-2017

Ai u bë viral, duke ‘thyer’ internetin vetëm pak muaj më parë. Është fjala për aplikacionin Sarahah, i cili së fundmi është kthyer në një ‘fiksim’ edhe për të rinjtë...

më shumë
Kujdes! Këta telefona nuk mund ta përdorin më WhatsApp-in pas datës 31 dhjetor...

Kujdes! Këta telefona nuk mund ta përdor…

Shkencë/Teknologji 27-12-2017

Një nga aplikacionet më të populluara të dërgimit të mesazheve në botë, nuk do të ofrojë më mbështetje për disa sisteme operative. Lajmin e bëri të ditur vetë kompania nëpërmjet një...

më shumë
Kujdes: Vidhen 1.4 miliardë fjalëkalime

Kujdes: Vidhen 1.4 miliardë fjalëkalime

Shkencë/Teknologji 16-12-2017

Bëni kujdes nëse fjalëkalimi juaj është tepër i thjeshtë apo është i njëjti prej kohës. Kjo i jep mundësi hakerave të marrin më shpejt të dhënat tuaja dhe në këtë...

më shumë
Facebook sjell versionin për fëmijët nën moshën 13-vjeç [VIDEO]

Facebook sjell versionin për fëmijët nën…

Shkencë/Teknologji 07-12-2017

Facebook ka tashmë një aplikacion të Messenger për fëmijët deri në moshën 13 vjeç, pasi prindërit dëshirojnë që fëmijët e tyre të kenë një hapësirë të sigurt në internet për...

më shumë
 WhatsApp sjell risinë që të gjithë prisnim! Do të na lehtësojë punën

WhatsApp sjell risinë që të gjithë pris…

Shkencë/Teknologji 07-12-2017

Platforma e komunikimit WhatsApp,e përdorur masivisht në mbarë botën do të shtojë një funksionalitet të ri përmes përditësimit më të fundit të iOS.Ju ka dërguar dikush një link për të...

më shumë
Cili është aplikacioni që po çmend shqiptarët?

Cili është aplikacioni që po çmend shqip…

Shkencë/Teknologji 06-11-2017

Një aplikacion fantastik për gjithë familjen i cili ka marrë më shumë se 20mijë downloads për dy dite po çmend shqiptarët! Arsyeja? Sepse të gjithë fitojnë! Një aplikacion në shqip...

më shumë
Facebook me një ide gjeniale, do ju mbrojë edhe nga ish-at që kërkojnë hakmarrje

Facebook me një ide gjeniale, do ju mbro…

Shkencë/Teknologji 03-11-2017

Fotot me përmbajtje erotike dhe Facebook-u janë dy gjëra që nuk do kishim dëshirë t’i bënim bashkë. Por kjo gjë ndodh dhe viktimat janë të shumta. Ky fenomen konsiston kur...

më shumë
WhatsApp-i nuk punon në të gjithë botën dhe të gjithë po çmenden

WhatsApp-i nuk punon në të gjithë botën …

Shkencë/Teknologji 03-11-2017

Nëse nuk keni mundur të komunikoni nënpërmjet whatsappit këtë mëngjes, nuk jeni të vetmit. Njerëz nga e gjithë bota kanë shkruar në Twitter për të parë nëse janë të vetmit...

më shumë
Facebook, Twitter dhe Google ballafaqohen me pyetje të vështira

Facebook, Twitter dhe Google ballafaqohe…

Shkencë/Teknologji 01-11-2017

Ligjvënësit amerikanë po gjurmojnë thellë në aktivitetet e mediave më të mëdha sociale në botë dhe në kompanitë në Internet, për shkak të shqetësimeve në rritje, se ato mund të...

më shumë
Keni dërguar një mesazh gabimisht në whatsapp, tashmë mund ta fshihni lehtësisht!

Keni dërguar një mesazh gabimisht në wha…

Shkencë/Teknologji 31-10-2017

Edhe pse mund të keni dërguar një mesazh gabimisht në whatsapp, mos u shqetësoni. Më poshtë do ju trregojmë se si mund ta fshihni atë lehtësisht falë shërbimeve të reja...

më shumë
Ja si t'i çudisni të gjithë duke ndryshuar shkrimin në whatsapp

Ja si t'i çudisni të gjithë duke ndryshu…

Shkencë/Teknologji 21-10-2017

A e dini se në aplikacion e shumë përdorur Whatsapp mund të ndryshoni shkrimin? Mund të shkruani me bold, italics apo tekst të nënvizuar. Për të shkruar italics, duhet që para...

më shumë
2 truke për ta harxhuar sa më ngadalë internetin e celularit

2 truke për ta harxhuar sa më ngadalë in…

Shkencë/Teknologji 16-10-2017

Këngë, foto, histori të ndara mes miqsh, të gjithë jemi të lumtur deri në momentin kur interneti mbaron! E ç’vlerë ka celulari nëse nuk mund të lundroni në aplikoacionet tuaja...

më shumë
Zgjidhja që na mungonte: Ja si mund të karikoni celularin tuaj në vetëm pak minuta

Zgjidhja që na mungonte: Ja si mund të k…

Shkencë/Teknologji 28-09-2017

Padyshim që teknologjia e ka lehtësuar shumë jetën e njeriut dhe ndodh që në mungesë të saj të na kapë paniku. Nëse telefoni juaj nuk ka më bateri dhe ju...

më shumë
200,000 dollar shpërblim për ata që gjejnë probleme tek Galaxy

200,000 dollar shpërblim për ata që gjej…

Shkencë/Teknologji 09-09-2017

Pajisjet e përfshira janë modelet Galaxy S, Galaxy Note, Galaxy A, Galaxy J dhe Galaxy Tab. Pjesë e tyre janë edhe Galaxy S8 dhe S8+. Samsung është kompania më e fundit...

më shumë
Bëni kujdes - Nëse ju vjen ky mesazh në inbox, mos e hapni!

Bëni kujdes - Nëse ju vjen ky mesazh në …

Shkencë/Teknologji 04-09-2017

Miliona adresa e-mail janë infektuar me viruse të rrezikshme, të cilët mbyllin folder-a në kompjuterin tuaj, për hapjen e të cilave hakerët kërkojnë dëmshpërblim në bitcoin. Përdoruesit e e-mail janë paralajmëruar...

më shumë
Ndryshon rrënjësisht Facebook: Tashmë do të kthehet edhe në një ekran televizioni

Ndryshon rrënjësisht Facebook: Tashmë do…

Shkencë/Teknologji 29-08-2017

U përfol gjatë për “Facebook TV” dhe mesa duket ky lajm është i vërtetë. Rrjeti social më i përdorur në të gjithë botën ka publikuar “Watch”, një veçori e re...

më shumë
YouTube shton një opsion të ri – Ja çfarë do të mund të bëni

YouTube shton një opsion të ri – Ja çfar…

Shkencë/Teknologji 29-08-2017

YouTube ka shtuar një opsion të ri duke e zgjeruar kështu gamën e shërbimeve që ofron. “Breaking news” është seksioni më i ri i cili do të informojë për lajmet...

më shumë
Që tani e tutje interneti në celularin tuaj nuk do të konsumohet aq shpejt: Ja çfarë duhet të bëni

Që tani e tutje interneti në celularin t…

Shkencë/Teknologji 11-08-2017

Pse interneti në celularin tuaj konsumohet shpejt? Fotot me rezolucion të lartë dhe videot që shihni harxhojnë shumë MB internet në pak minuta. Çfarë mund të bëni për këtë? Së pari, mund...

më shumë
E papritur: Nokia zbulon aksidentalisht celularin e ri

E papritur: Nokia zbulon aksidentalisht …

Shkencë/Teknologji 26-07-2017

Pas largimit të shefit ekzekutiv Arto Nummela nga HMD Global, Nokia ka përjetuar edhe një tjetër “goditje”. Kompania ka zbuluar aksidentalisht telefonin e ri celular në website-n e tyre. Fotografia konfirmon spekulimet...

më shumë
Harrojeni Facebook dhe Instagram - Amazon prezanton rrjetin më të ri social

Harrojeni Facebook dhe Instagram - Amazo…

Shkencë/Teknologji 22-07-2017

Amazon ka prezantuar rrjetin më të ri social të quajtur Spark nëpërmjet të cilit anëtarët mund të prezantojnë dhe blejnë produkte në platformat e saj, një lëvizje e cila përbën...

më shumë
Instagrami përdor inteligjencën artificiale kundër komenteve negative

Instagrami përdor inteligjencën artifici…

Shkencë/Teknologji 18-07-2017

Nëse dikush komenton keq në profilin tuaj, nuk do t'ju duhet më të fshini komente apo të bllokoni personave të veçantë. Instagrami do ju vijë në ndihmë për këto shqetësime. Sipas...

më shumë
Instagram do të sjellë opsionin që do të na pëlqejë të gjithëve!

Instagram do të sjellë opsionin që do të…

Shkencë/Teknologji 06-07-2017

Së shpejti do të mund t’i favorizoni storiet në Instagram – ose thënë saktë, përdoruesit që bëjnë storie. Instagram është duke testuar një veçori të re të quajtur “favorites”, një...

më shumë
 Materiali që do të bëjë të mundur karikimin e celularit vetëm 4 herë në vit

Materiali që do të bëjë të mundur karik…

Shkencë/Teknologji 27-06-2017

Celulari nuk karikohet siç duhet apo shkarkohet shumë shpejt? Tashmë që është një mjet thelbësor në jetën tonë, bateria është bërë një ankth i vërtetë. Jemi shpesh në kërkim të një...

më shumë
 Loja e njohur nga të gjithë, Super Mario tashmë luhet në rrugë njësoj si në ekran

Loja e njohur nga të gjithë, Super Mari…

Shkencë/Teknologji 27-06-2017

Shumë prej nesh e kujtojnë lojën e famshme “Super Mario’ e cila na ka mbajtur të gozhduar për orë të tëra përpara kompjuterit, por tani vjen në një version tjetër...

më shumë
Ja si të dalloni nëse pajisjet tuaja janë origjinale ose jo

Ja si të dalloni nëse pajisjet tuaja jan…

Shkencë/Teknologji 24-06-2017

A e dini si të dalloni nëse një pajisje është origjinale apo jo? Më poshtë, ju tregojmë nëpërmjet disa fotove dy pajisje që na pamje të parë duken njësoj por...

më shumë
Ja televizori që kushton më shumë se shtëpia juaj!

Ja televizori që kushton më shumë se sht…

Shkencë/Teknologji 15-06-2017

Televizori C Seed 262 me rezolucion 4K është më i shtrenjti në botë dhe kushton më shumë se sa shtëpia e shumë prej nesh. Ai kushton 539.000 dollarë, ndërsa instalimi i...

më shumë
FOCUS ST-LINE: IKONA E STILIT SPORTIV, I VEÇANTË, TËRHEQËS

FOCUS ST-LINE: IKONA E STILIT SPORTIV, I…

Shkencë/Teknologji 15-06-2017

Bëhu gati të përjetosh një eksperiencë kënaqësie të pilotimit me gamën e re St-Line, e reja më e fundit e dizajnit sportiv Ford!“Sediljet sportive, leva e marsheve në ngjyrë argjendi...

më shumë
10 truket që Instagram i fsheh por ju duhet t’i mësoni menjëherë!

10 truket që Instagram i fsheh por ju du…

Shkencë/Teknologji 09-06-2017

Instagrami është bërë rrjeti social i preferuar i shumë njerëzve - dhe jo vetëm për adoleshentët ose të rinjtë. Në fakt, sipas Qendrës Kërkimore Pew, 32% e të rriturve online...

më shumë
Fantastike - Ja cfarë do të mund të bëni tani në videot live në Facebook

Fantastike - Ja cfarë do të mund të bëni…

Shkencë/Teknologji 02-06-2017

Facebook fuqizon funksionin “Live” - videot direkte, duke u dhënë përdoruesve më shumë mundësi ndërveprimi. Kompania ka bërë të mundur një chat privat brenda videos i cili synon të mbajë...

më shumë
Ja si mund të gjeni çdo gjë që ju humb nëpërmjet telefonit tuaj celular!

Ja si mund të gjeni çdo gjë që ju humb n…

Shkencë/Teknologji 31-05-2017

A ju ka ndodhur ndonjëherë të humbni makinën tuaj në një parking? Besoj që po. Ju parkoni dhe shkoni për të bërë pazar. Kur ktheheni, nuk mbani mend se ku...

më shumë
 Loja e fshehur në telefonat tuaj që ende nuk e dini se ekziston!

Loja e fshehur në telefonat tuaj që end…

Shkencë/Teknologji 27-05-2017

Duke filluar me Android 2.3 Gingerbread, Google paraqet një dhuratë të vogël sekrete për përdoruesit në të gjitha pajisjet e tyre. Megjithatë, gjetja e saj mund të jetë mjaft e...

më shumë
6 Sekrete mbi Android të cilat rreth 90% e përdoruesve nuk i dinë

6 Sekrete mbi Android të cilat rreth 9…

Shkencë/Teknologji 27-05-2017

Vështire të gjesh një person në ditët e sotme që nuk ka një smartphone. Megjithatë, pavarësisht këtij fakti, ka shumë njerëz të cilët nuk janë në dijeni për gjërat e...

më shumë
Laptopi më i fundit në treg pa tastierë – Microsoft: Blijeni vet nëse ju duhet!

Laptopi më i fundit në treg pa tastierë …

Shkencë/Teknologji 24-05-2017

Business Insider raporton se Microsoft ka prezantuar laptopin e ri Surface Pro i cili nuk ka tastierë. Duket e çuditshme por është e vërtetë! Kjo do të thotë se blerësit...

më shumë
Ja orari më i mirë për të postuar foto në Instagram

Ja orari më i mirë për të postuar foto n…

Shkencë/Teknologji 22-05-2017

Rrjetet sociale janë kthyer sot në pjesë të pandashme të përditshmërisë sonë. Edhe kur nuk kemi diçka për të ndarë me të tjerët, kanë të tjerët gjithmonë diçka për të...

më shumë
Studim: Instagram, rrjeti social që po dëmton rëndë shëndetin mendor të të rinjve

Studim: Instagram, rrjeti social që po d…

Shkencë/Teknologji 20-05-2017

Instagrami është klasifikuar si platforma sociale më negative kur bëhet fjalë për ndikimin në shëndetin mendor të të rinjve. Ky është përfundimi më i fundit i realizuar nga Royal Society...

më shumë
Kjo është pajisja e cila po i çmend të gjithë

Kjo është pajisja e cila po i çmend të g…

Shkencë/Teknologji 16-05-2017

Një nga pajisjet më të kërkuara të momentit është padyshim kjo lodër e cila po çmend të gjithë fëmijët. Ajo njihet si "Fidget spinners" dhe përbëhen nga një material metalik...

më shumë
Vjen për herë të parë telefoni me 4 kamera

Vjen për herë të parë telefoni me 4 kame…

Shkencë/Teknologji 11-05-2017

Këtë muaj pritet të dalë telefoni i parë me 4 kamera. Ai do të vijë nga kompania "Oukitel" dhe do të përmbajë dy kamera në pjesën e përparme dhe dy...

më shumë
Aplikacioni që ju tregon se çfarë mendojnë të tjerët për ju (VIDEO)

Aplikacioni që ju tregon se çfarë mendoj…

Shkencë/Teknologji 08-05-2017

Teknologjia ka arritur majat dhe kjo nuk ka më dyshim. Tashmë në “App Store” ekziston një aplikacion i cili ju tregon se sa ju pëlqejnë njerëzit me të cilët bisedoni. Aplikacioni quhet...

më shumë
Bllokohet WhatsApp, alarm për miliona përdorues

Bllokohet WhatsApp, alarm për miliona pë…

Shkencë/Teknologji 04-05-2017

Mbrëmjen e djeshme të gjithë përdoruesit u hasën me bllokimin e Whatsapp. Kjo ka bërë që njerëzit të mos munden të dërgojnë apo të pranojnë mesazhe. Rreth 2000 raportime për probleme...

më shumë
Ky është problemi më i madh me iPhone 8

Ky është problemi më i madh me iPhone 8

Shkencë/Teknologji 29-04-2017

Kompania “Apple” dëshiron që të sjellë një celular krejtësisht të ri për përvjetorin e dhjetë këtë vjeshtë, bashkë me veçori të reja dhe dizajn të ri. Por, një ndryshim i tillë...

më shumë
Edhe pse pa internet në telefonin tuaj, do të mund të përdorni Instagram - Zbuloni si!

Edhe pse pa internet në telefonin tuaj, …

Shkencë/Teknologji 26-04-2017

Instagram është një nga aplikacionet më të përdorur nga të gjithë. Miliona përdorues vizitojnë çdo ditë këtë rrjet social i cili tashmë ka sjellë një lajm të mirë. Ju do...

më shumë
Ja si të zbuloni nëse iPhone-i juaj është origjinal apo jo

Ja si të zbuloni nëse iPhone-i juaj ësht…

Shkencë/Teknologji 24-04-2017

Shumë njerëz kur blejnë një celular të ri duan të dinë nëse ai është origjinal apo jo. Nëse dëshironi të kuptoni kur një iPhone është origjinal ose fals, atëherë duhet të...

më shumë
Ja pse pajisjet elektronike na prishen shpejt - Mos i përsërisni më kurrë këto gabime!

Ja pse pajisjet elektronike na prishen s…

Shkencë/Teknologji 11-04-2017

Janë disa gabime që ne bëjme me pajisjet elektronike të cilat sjellin shkurtimin e jetëgjatësisë së tyre. Shihni foton më lart! A e bëni edhe ju këtë? Bateritë moderne kanë efekt...

më shumë
Rich Kids, një rrjet social ku duhet të paguani 1000 dollarë në muaj

Rich Kids, një rrjet social ku duhet të …

Shkencë/Teknologji 28-03-2017

Rrjetet sociale janë kthyer sot në pjesë të përditshmërisë sonë. Facebook, Whatsapp, Instagram etj janë të gjitha rrjetet sociale të cilat ne nuk mund të rezistojmë pa i kontrolluar çdo...

më shumë
Këto produkte teknologjike janë krijuar vetëm për vajza

Këto produkte teknologjike janë krijuar …

Shkencë/Teknologji 23-03-2017

Ky koleksion ofron bizhuteri, të cilat mund të lidhen me celularin dhe të matin rrahjet e zemrës, hapat e bëra dhe orët e gjumit. Kompani të teknologjisë, të cilat krijojnë produkte...

më shumë
iPhone 8 ndryshon tërësisht tregun e telefonave

iPhone 8 ndryshon tërësisht tregun e tel…

Shkencë/Teknologji 21-03-2017

Gene Munster, analisti i njohur i Apple është shprehur se "iPhone 8 do të ndryshojë plotësisht tregun e telefonave celularë. Munster ka shpjeguar se iPhone 8 do të jetë i...

më shumë
Mos karikoni kurrë më celularin në lokale – ja rreziku!

Mos karikoni kurrë më celularin në lokal…

Shkencë/Teknologji 14-03-2017

Na ndodh të gjithëvë që kur mbetemi pa bateri ta karikojmë atë në lokale ku pijmë kafe apo në restorantet ku po drekojmë. Në të vërtetë jemi duke bërë një...

më shumë
Një tjëtër risi nga ikonat e Facebook

Një tjëtër risi nga ikonat e Facebook

Shkencë/Teknologji 09-03-2017

Gjithnjë e më shumë rrjetet sociale po shtojnë veçoritë e tyre duke u bërë kështu akoma më tërheqëse për përdoruesit. Facebook në shkurt të 2016 vendosi një sërë ikonash të...

më shumë
Ç’do të ndodh me iPhone e ardhshëm?

Ç’do të ndodh me iPhone e ardhshëm?

Shkencë/Teknologji 07-03-2017

Apple pritet të lançojë iPhone 8 dhe 8 Plus. Sipas disa zërave që po qarkullojnë, thuhet se celularët e rinj do të njohin tiparet e fytyrës së përdoruesit të tyre...

më shumë
Makinat fluturuese së shpejti realitet?

Makinat fluturuese së shpejti realitet?

Shkencë/Teknologji 04-03-2017

  Makinat fluturuese do të dalin nga spektri i fantashkencës për të hyrë në botën e realitetit, falë një prototipi që do të zbulohet brenda vitit 2017. Tom Enders, drejtuesi i kompanisë...

më shumë
Zbuloni 3 telefonat më të mirë të momentit

Zbuloni 3 telefonat më të mirë të moment…

Shkencë/Teknologji 03-03-2017

Nëse nuk jeni fans i dy ‘superfuqive’ të teknologjisë, iPhone dhe Samsung ju sugjerojme 3 telefonat më të rinj të prezantuar në Kongresin Botëror të Celularëve 2017 (Mobile World Congress...

më shumë
Çmimet e telefonit LG G6 në Evropë

Çmimet e telefonit LG G6 në Evropë

Shkencë/Teknologji 03-03-2017

Telefoni LG G6 ishte njëri nga yjet në Kongresin botëror të telefonave mobilë në Barcelonë. Ky telefon me ekran 18:9 Full Vision ka ndikuar që shumë të flasin për të. Pavarësisht...

më shumë
Samsung zyrtarizon telefonin e ri

Samsung zyrtarizon telefonin e ri

Shkencë/Teknologji 03-03-2017

Pak orë më parë telefoni i ri i Samsungut, Galaxy Xcover 4 është parë në listën zyrtare të Komisionit Federal të Komunikimit (FCC), që tradicionalisht është tregues i një njoftimi...

më shumë
Zbulohet pamja e telefonit iPhone 8, ja çfarë do të ketë ndryshe

Zbulohet pamja e telefonit iPhone 8, ja …

Shkencë/Teknologji 02-03-2017

Është zbuluar dizajni i iPhone 8 i cili pritet të prezantohet zyrtarisht në vjeshtë, kur do shënohet dhe 10 vjetori i iPhone. Ky telefon do jetë krejtësisht i veçantë, pasi...

më shumë
Elon Musk dhe SpaceX po çojnë njerëz në Hënë

Elon Musk dhe SpaceX po çojnë njerëz në …

Shkencë/Teknologji 01-03-2017

Epoka e fluturimeve hapësinore komerciale Shkenca e raketave nuk është e thjeshtë. Pyesni çdo inxhinier. Shkenca e raketave nuk është e lirë. Thjesht pyesni NASA-ën. Për fat të mirë, në vitet...

më shumë
Facebook do të ofrojë biseda “sekrete” në Messenger

Facebook do të ofrojë biseda “sekrete” n…

Shkencë/Teknologji 01-03-2017

Facebook njoftoi të premten se është duke testuar mundësinë e krijimit të bisedave “sekrete” brenda shërbimit të saj – Messenger. Bisedat e reja “sekrete” do të jenë të enkriptuara fund e...

më shumë
81 vjeçarja që ka krijuar një aplikacion për iPhone

81 vjeçarja që ka krijuar një aplikacion…

Shkencë/Teknologji 28-02-2017

  Nëse talleni me më të moshuarit për mënyrën sesi ata e përdorin teknologjinë, kjo 81 vjeçare nga Japonia do t’i mbylli gojën të gjithëve. Masako Wakamiya është lajmi i ditës. Ajo...

më shumë
A do të bëhet kjo teknologji revolucioni i së ardhmes?

A do të bëhet kjo teknologji revolucioni…

Shkencë/Teknologji 27-02-2017

Ajo mund të jetë më e njohur për prodhimin e filmave për fëmijë, por tani Disney është duke punuar në krijimin e një teknologjie të ngjashme me Wi-Fi. Hulumtuesit deri më...

më shumë
Kujdes! Po përgjohen bisedat në Viber

Kujdes! Po përgjohen bisedat në Viber

Shkencë/Teknologji 27-02-2017

Pra çfare lexon nga telefoni juaj dhe çfare veprimesh mund të performoje Viber? Nëse ende nuk e dini po jua listojme tani: 1. Lexon SMS, Merr SMS, çdolloj mesazhi edhe ato...

më shumë
Gjenerata e re së shpejti me telefona dhe kompjutera që do kontrollohen me gjeste

Gjenerata e re së shpejti me telefona dh…

Shkencë/Teknologji 26-02-2017

Monitorët me prekje shumë shpejt do të jenë një kujtim i largët dhe smartphone-ët, PC apo tabletët do të mund të kontrollohen pa prekjen e gishtave, por me një gjest...

më shumë
iOS 10.2.1 redukton ndjeshëm fikjen e papritur të iPhone 6 dhe 6S

iOS 10.2.1 redukton ndjeshëm fikjen e pa…

Shkencë/Teknologji 26-02-2017

Gjatë muajve të fundit, disa përdorues të iPhone 6 dhe 6S raportuan fikje të papritur të telefonit, duke i detyruar ato që të lidhin telefonin e tyre me një ngarkues...

më shumë
Përcaktohen standartet e 5G-së, 20 Gbps shkarkim dhe 4 ms vonesa transmetimi

Përcaktohen standartet e 5G-së, 20 Gbps …

Shkencë/Teknologji 25-02-2017

Kapaciteti total i një antene të vetme 5G duhet të jetë të paktën 25 Gbps tha Unioni Ndërkombëtar i Telekomunikacionit. Standarti i ardhshëm 5G gjithashtu duhet të mbulojë 1 milion pajisje...

më shumë
Nuk e priste askush! WhatsApp ndryshon gjithçka me përditësimin e ri

Nuk e priste askush! WhatsApp ndryshon g…

Shkencë/Teknologji 25-02-2017

WhatsApp që prej ditës së djeshme ka bërë një ndryshim radikal në aplikacion. Për herë të parë platforma e komunikimit do të përfshijë foto dhe video të ngjashme me ato...

më shumë
Ja cila është supervetura elektrike që konkurron dhe Tesla-ën

Ja cila është supervetura elektrike që k…

Shkencë/Teknologji 25-02-2017

Një tjetër kompani e re synon ta rrëzojë Tesla-ën me lançimin e një superautomobili elektrik në muajin e ardhshëm në panairin Geneva Motor Show. Elextra është një veturë e re që...

më shumë
Rikthehet Nokia 3310 – ja sa do të kushtojë

Rikthehet Nokia 3310 – ja sa do të kusht…

Shkencë/Teknologji 23-02-2017

Një nga telefonat ikonë celularë është padyshim Nokia 3310. Në kohën kur ky telefon ishte në treg, afërsisht para 17 vjetësh, duhet thënë se ishte një nga telefonat më të...

më shumë
Tashmë në Instagram do të mund të hidhni albume fotosh!

Tashmë në Instagram do të mund të hidhni…

Shkencë/Teknologji 23-02-2017

Të reja nga Instagram! Tashmë ju do të mund të hidhni jo vetëm fotografi apo video, por edhe një album të tërë. Mund të publikoni deri në 10 foto ose video...

më shumë
Ngjyra e re e iPhone qe do lancohet ne mars nga Apple

Ngjyra e re e iPhone qe do lancohet ne m…

Shkencë/Teknologji 22-02-2017

Apple mund të rindërtojë formacionin e iPad gjatë muajit mars. Sipas një raporti nga Macotakara, Apple do të lancojë një kuartet të iPad Pro-ve në katër madhësi: 12.9, 10.5, 9.7 dhe...

më shumë
 4 gabimet që duhet të shmangni kur blini online

4 gabimet që duhet të shmangni kur blin…

Shkencë/Teknologji 22-02-2017

Të lundrosh në faqet e internetit duke parë rroba me qëllimin për të blerë online është një kënaqësi më vete. Duket një eksperiencë e thjeshtë,por kur veshjet vijnë në adresën...

më shumë
Ja sa do të kushtojë Samsung Galaxy S8

Ja sa do të kushtojë Samsung Galaxy S8

Shkencë/Teknologji 21-02-2017

Një raport i ri sugjeron se Galaxy S8 i Samsung dhe iPhone 8 i Apple do të kenë diçka të përbashkët – çmimin.Besohet se Galaxy S8 dhe Galaxy S8 Plus...

më shumë
Tani Facebook-un mund t’a përdorni për të aplikuar për punë

Tani Facebook-un mund t’a përdorni për t…

Shkencë/Teknologji 20-02-2017

Përdoruesit e Facebook mund të aplikojnë për punë me anë të rrjetit social. Faqet e Facebook në Amerikë dhe Kanada mund të publikojnë një aplikim për punë njësoj siç postojnë një...

më shumë
Dubai është duke ndërtuar gradaçelin e parë që rrotullohet

Dubai është duke ndërtuar gradaçelin e p…

Shkencë/Teknologji 18-02-2017

E ardhmja po vjen dhe kjo e gjitha lidhet me pamjen 360°. Dubai ka në plan të ndryshojë eksperiencën tuaj të pamjeve 360° duke ndërtuar “qiellgërvishtësen” e parë në botë që...

më shumë
A do ta provonit luleshtrydhen blu? Ja vlerat e këtij fruti të pazakontë

A do ta provonit luleshtrydhen blu? Ja v…

Shkencë/Teknologji 17-02-2017

Një produkt i ri po vjen nga Kina. Mban emrin Luleshtrydhja Blu. Shkencëtarët kinezë kanë arritur të modifikojnë gjenetikisht kultivimin e Fragaria x ananassa dhe kanë krijuar këtë frut të...

më shumë
Interneti na bën të humbasim kujtesën

Interneti na bën të humbasim kujtesën

Shkencë/Teknologji 17-02-2017

Interneti është duke na bërë të harrojmë edhe gjërat më të thjeshta. E kanë pohuar 80 për qind e të anketuarve nga Kaspersky, kompani ruse e specializuar në sigurinë kompjuterike...

më shumë
Celulari më i dashur në botë është gati të rikthehet

Celulari më i dashur në botë është gati …

Shkencë/Teknologji 15-02-2017

Ju ka marrë malli për një lojë me gjarprin klasik të Nokias? Lajmi i mirë është që së shpejti mund të keni mundësinë të riktheni kohët e vjetra, në qoftë se...

më shumë
REKORD/ iPhone 8 do të jetë më i shtrenjti në histori

REKORD/ iPhone 8 do të jetë më i shtrenj…

Shkencë/Teknologji 13-02-2017

Telefoni i ardhshëm i kompanisë, iPhone 8, thuhet se do të jetë më i shtrenjti në historinë dhjetëvjeçare të iPhoneve. Sipas një raportimi të ri, telefoni i ardhshëm do të kushtojë...

më shumë
Ja çfarë duhet të bëni nëse bateria e telefonit tuaj shkarkohet shpejt!

Ja çfarë duhet të bëni nëse bateria e te…

Shkencë/Teknologji 06-02-2017

Është absolutisht normale që porta e mbushjes në celularin tuaj të mbledhë pluhur dhe grimca të tjera përgjatë kohës. Por shumë pak njerëz e dinë se pluhuri në portën e...

më shumë
WhatsApp tani ju lejon të “gjurmoni” miqtë tuaj

WhatsApp tani ju lejon të “gjurmoni” miq…

Shkencë/Teknologji 04-02-2017

Aplikacioni më i përdorur i mesazheve në botë, Whatsapp ka shtuar funksione të reja së fundmi, duke përfshirë edhe mundësinë e editimit dhe kthimit të mesazheve tekstuale, si dhe përdorimit...

më shumë
Pas mesazheve “offline”, WhatsApp zhgënjen përdoruesit me këtë risi!

Pas mesazheve “offline”, WhatsApp zhgënj…

Shkencë/Teknologji 30-01-2017

Të gjithë jemi në dijeni të evoluimit dhe zhvilimit me hapa galopanë të rrjeteve sociale. Konkurenca mes tyre është kthyer si një “luftë” në distancë, ku çdo ditë e më...

më shumë
Ja si pritet të jetë iPhone 8

Ja si pritet të jetë iPhone 8

Shkencë/Teknologji 28-01-2017

Ashtu si çdo vit, kompania "Apple" pritet të nxjerrë këtë vit versionin e ri të iPhone, “iPhone 8”. Britanikja “The Sun” ka publikuar disa versione të ndryshme konceptuale se si mund...

më shumë
Paditet kompania Apple, akuzohet si shkaktare e aksidenteve rrugore

Paditet kompania Apple, akuzohet si shka…

Shkencë/Teknologji 19-01-2017

Të shkruan të telefon ndërkohë që je duke ngarë makinën është ilegale në 46 shtete dhe territore në Shtetet e Bashkuara, ndërkohë edhe në shumë shtete të tjera në gjithë...

më shumë
Makina elektrike që sfidon tipin Tesla, kap 60km/h për 2,39 sekonda. Detajet !

Makina elektrike që sfidon tipin Tesla, …

Shkencë/Teknologji 14-01-2017

Kjo lloj makine mendohet të jetë “specia e re” e automjeteve me aftësi vetëkontrolluese.E pajisur me një gamë të gjërë sensorësh që kujdesen për ju dhe mund të përshkojë deri...

më shumë
15 celularët e pashkatrueshëm në historinë e teknologjisë

15 celularët e pashkatrueshëm në histori…

Shkencë/Teknologji 07-01-2017

Bota e teknologjisë ka ardhur gjithnjë e më shumë në zhvillim dhe sot rrallë ndonjë person mund të jetë që nuk ka një smartfon në dorë. Por nuk mund të harrojnë...

më shumë
Toka mund të shkatërrohet nga përplasja e një planeti këtë vit

Toka mund të shkatërrohet nga përplasja …

Shkencë/Teknologji 04-01-2017

Shumë njerëz kanë uruar që viti 2016 të ikte sa më shpejt për shkak të problemeve që solli, të famshmëve që ndërruan jetë, ekonomisë në botë që pësoi rënie gjithandej. Por...

më shumë
Droni ambulancë që mund t’ju shpëtojë jetën

Droni ambulancë që mund t’ju shpëtojë je…

Shkencë/Teknologji 04-01-2017

Tashmë një dron mund t’ju shpëtojë jetën! Ai është dizenjuar nga Argodesign, një kompani me bazë në Austin, Texas. Koncepti i dronit nuk ka nevojë për një pilot dhe është...

më shumë
20 ‘’telefonat e zgjuar’’ më të mirë në botë

20 ‘’telefonat e zgjuar’’ më të mirë në …

Shkencë/Teknologji 28-12-2016

Kur Martin Cooper prezantoi më 3 prill të vitit 1973 projektin për prodhimin e celularit të parë, nuk do ta kishte menduar kurrë që shpikja e tij do të revolucionarizonte...

më shumë
New York instalon teknologjinë e njohjes së tipareve të fytyrës!

New York instalon teknologjinë e njohjes…

Shkencë/Teknologji 14-12-2016

Sipas propozimit te Guvernatorit Andew Cuomo , ai ka në plan të instaloje kamera dhe sensorë të njohjes së fytyrave në ura apo tunele. Duke e vendosur këtë teknologji në...

më shumë
Dy detaje interesante të tastierës tuaj që me shumë mundësi nuk i dini

Dy detaje interesante të tastierës tuaj …

Shkencë/Teknologji 12-12-2016

Të gjithë i përdorim tastierat në përditshmërine tone, por shumë nga ne kanë probleme me të shkruarin shpejt. Shikoni mirë tastierën dhe do ta shihni se butonat “F” dhe “J” në...

më shumë
Çfarë gabimesh bëjmë kur përdorim iPhone?

Çfarë gabimesh bëjmë kur përdorim iPhone…

Shkencë/Teknologji 10-12-2016

Pavarsisht dashurisë të madhe që kemi për teknologjinë janë disa praktika në të cilat gabojmë duke çuar dhë në dëmtimin e paisjes, iPhone. 1. Nuk e fikni asnjëherë. Ju duhet ta...

më shumë
iPhone 8 do t’ju lërë me gojë hapur!

iPhone 8 do t’ju lërë me gojë hapur!

Shkencë/Teknologji 08-12-2016

iPhone 7 ka pak muaj që është lançuar, por javën e kaluar, The Wall Street Journal raportoi se kompania është duke testuar 10 lloje të ndryshme të prototipave për iPhone-in...

më shumë
Apple zbulon aplikacionet më të mira për vitin 2016

Apple zbulon aplikacionet më të mira për…

Shkencë/Teknologji 08-12-2016

Apple ka prezantuar edhe për këtë vit ‘Best of 2016">2016’, listën e aplikacioneve, lojërave dhe muzikës më të mirë të vitit. Aplikacioni më i mirë për iPhone në vitin 2016">2016 është...

më shumë
Instagram vjen me një tjetër risi që do ju pëlqejë jashtë mase

Instagram vjen me një tjetër risi që do …

Shkencë/Teknologji 07-12-2016

Instagram është një ndër rrjetet sociale më të përdorura për momentin dhe vazhdimisht janë lajmëruar përditësime të cilat lehtësojme dhe zbukurojnë përdorimin e tij. Së fundmi, Instagram ka lëshuar edhe një...

më shumë
Ja se cfare nuk dini per makinat e blinduara!

Ja se cfare nuk dini per makinat e blind…

Shkencë/Teknologji 06-12-2016

Me kalimin e viteve, përpunimi i materialeve dhe saktësia e testeve kanë përcaktuar disa nivele të ndryshme çertifikimi që përkojnë me rezistencën ndaj kalibrave të ndryshëm të plumbave. Nga niveli një...

më shumë
Këto janë risitë që pritet të ketë iPhone

Këto janë risitë që pritet të ketë iPhon…

Shkencë/Teknologji 05-12-2016

iPhone 7 ka pak muaj që është lançuar, por Apple së bashku me spekuluesit në internet tani janë duke menduar për iPhone-in e radhës. Vetëm javën e kaluar, The Wall Street...

më shumë
Wi-Fi krijon më tepër varësi se çokollata dhe seksi

Wi-Fi krijon më tepër varësi se çokollat…

Shkencë/Teknologji 03-12-2016

Çfarë është gjëja që dëshiron më tepër kur ke pak kohë të lirë gjatë ditës? Të lexosh diçka në internet, të bësh seks, të hash çokollatë apo të pish një...

më shumë
Whatsapp nuk do të funksionojë më në këto telefona

Whatsapp nuk do të funksionojë më në kët…

Shkencë/Teknologji 02-12-2016

Whatsapp ka bërë me dije përdoruesit e tij se në fund të këtij muaji, ky aplikacion nuk do të mund të jetë i aksesueshëm nga disa telefona. Për këtë arsye Whatsapp...

më shumë
Fshini Facebook për të shpëtuar telefonin

Fshini Facebook për të shpëtuar telefoni…

Shkencë/Teknologji 24-11-2016

Një lajm i publikuar së fundmi tregon se Facebook-u shpenzon 20 % të baterisë duke bërë që shumë njerëz të fshijnë aplikacionin zyrtar. Kjo është një zgjidhje shumë efikase për të...

më shumë
Apple do të zhvendosë prodhimin e iPhone në SHBA

Apple do të zhvendosë prodhimin e iPhone…

Shkencë/Teknologji 19-11-2016

Raportohet se Apple është duke iu kërkuar partnerëve të prodhimit që të zhvendosin prodhimin e iPhone në SHBA, thuhet sipas gazetës japoneze The Nikkei.Sipas raportit, burimet pretendojnë se Apple ua...

më shumë
SAMSUNG / Së shpejti edhe Samsung Galaxy S8 ?

SAMSUNG / Së shpejti edhe Samsung Galaxy…

Shkencë/Teknologji 18-11-2016

Një raport i ri pohon se Samsung është duke rishikuar mundësinë që të sjell Galaxy S8 në dy madhësi të ndryshme për të fituar disa nga konsumatorët që dëshironin të...

më shumë
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • 8
 • 9
 • 10
Prev Next