Çfarë po ndodh në Afganistan?

Talebanët morën pushtetin duke përparuar në mënyrë të jashtëzakonshme në Afganistan. Talebani, që i referohen vetes si Emirati Islamik i Afganistanit, është një lëvizje islamike Deobandi dhe organizatë ushtarake në Afganistan, e cila aktualisht po zhvillon luftë brenda vendit. Talebanët kanë deklaruar se lufta në Afganistan ka mbaruar pasi morën kontrollin e pallatit presidencial në […]

Lexo më shumë

Bashkimi Evropian heq kufizimet e udhëtimit për Shqipërinë, Serbinë dhe Maqedoninë e Veriut

Situata e qetë e COVID në vendin tonë dhe rënia e shifrave të infektimit si rezultat i vaksinimit, i ka dhënë lirinë shqiptarëve që të udhëtojnë në vendet e Bashkimit Evropian. . “Dritë jeshile” është dhënë edhe për Serbinë dhe Maqedoninë e Veriut. Në listën e vendeve të sigurta, ambasadorët e vendeve anëtare të BE-së, përveç tre […]

Lexo më shumë

Cilët persona nuk duhet të bëjnë vaksinën?

Silva Bino thekson se nuk ka target grupe të përcaktuar se kush do të kryejë njërën vaksinë apo tjetrën. Ka pasur raste që një person ka  bërë vaksinën kur në fakt ka qenë asimpotmatik. Bino shpjegon se nuk mund të kryejë vaksinën një person i cila ka qenë në kontakt me një të afërm pozitiv […]

Lexo më shumë

Ndërron jetë Princi Philip në moshën 99 vjeçare

Princi Philip, burri i Mbretëreshës Elizabeth II, ka vdekur në moshën 99 vjeç, njoftimi vjen nga Pallati Buckingham. Princi u martua me Princeshën Elizabeth në 1947, pesë vjet para se të bëhej Mbretëreshë. Deklarata nga Pallati Buckingham: “Me pikëllim të thellë Madhëria e saj Mbretëresha ka njoftuar vdekjen e burrit të saj të dashur, Lartmadhërisë […]

Lexo më shumë