Zbulohet qyteti ku do të mbahet “Eurovision 2020″

Roterdam është zgjedhur si qyteti mikëpritës ku do të mbahet Eurovisioni pas një gare të ngushtë me qytetin jugor Holandez, Maastricht. Konkursi do të mbahet në datat 12, 14, 16 maj 2020. Pesë qytete holandeze konkurruan për të pritur eventin më të madh në botë të muzikës live. Duke iu drejtuar vendimit të vështirë midis […]

lexo më shumë

Shpallen kandidaturat për Çmimet Oscar, ja pretendentët kryesorë

Janë shpallur nominimet për edicionin e 91-të të Çmimeve Oscar të cilët priten të mbahen më 24 shkurt 2019. “Roma” dhe “The favourite” udhëheqin listën me 10 nominime ndërsa “A star is born” dhe “Vice” nominuar në 8 kategori.Lista e plotë e kandidaturave është si më poshtë. Filmi më i mirëRomaA Star Is BornBlacKkKlansmanGreen BookViceBlack […]

lexo më shumë

Punimet e kryeministrit Edi Rama dhe Admir Përvathit përfaqësojnë Shqipërinë në Austri

Një ekspozitë e titulluar “Të zbulojmë të përbashkëtat” është  hapur në Austri nga disa artistë shqiptarë dhe kosovarë. Piktura me vaj, punime në letër, skulptura etj. Shqipëria ishte përfaqësuar në këtë ekspozitë nga artisti Admir Përvathi dhe kryeministri I Shqipërisë z.Edi Rama me disa punime në letër. Përvathi dallohet për pikturën abstrakte dhe në këtë […]

lexo më shumë

Finalja e Eurovizion: Zbulohet renditja zyrtare e shteteve

Shqipëria kaloi në fazën finale të Eurovizion me performancën e mrekullueshme të Eugent Bushpepaj. Në faqen zyrtare të festivalit është publikuar lista e performancave për secilin shtet. Këngën “Mall” do të mund ta dëgjojmë pas 11 performancave të shteteve të tjera. Ermal Meta interpreton i 26-ti ndërsa Eleni Foureira e 25-ta. Dy shqiptarët e tjerë, […]

lexo më shumë

Në festivalin e filmit në Kanë ndalohen selfie-t!

Në një konferencë për shtyp, një nga drejtuesit e Festivalit të Cannes, Thierry Fremaux deklaroi: “Në Cannes vihet për të parë dhe jo për të të parë”. Kështu, ai theksoi ndalimin e fotografive selfie në tapetin e kuq. Megjithatë, Fremauux nuk ka qenë i vetmi që mendon kështu. Edhe Pierre Lesure deklaroi: “Selfie-t? 9 në […]

lexo më shumë