Berluskoni nis punën në komunitet

Ish-kryeministri italian Silvio Berluskoni ka nisur punën në komunitet në azilin e pleqve “Cesano Boskone” në Milano. Kavalieri është pritur nga disa tubues, të cilët kanë brohoritur burg për Berluskonin, sapo 77-vjeçari ka zbritur nga makina e tij. Në këtë ditë të parë, kavalierit i janë prezantuar ambientet, ndërsa ai do të merret kryesisht me […]

Lexo më shumë

Holanda, dritë jeshile për statusin?

Holanda, një prej vendeve skeptike për zgjerimin e Bashkimit Europian, shprehet optimiste për axhendën e reformave të qeverisë shqiptare, megjithatë kërkon rezultate konkrete në luftën kundër korrupsionit dhe krimit të organizuar. Interesimit të “Vizion Plus” për qëndrimin e Holandës për çështjen e statusit kandidat të Shqipërisë, zyrtarë të Ministrisë së Jashtme holandeze i janë përgjigjur […]

Lexo më shumë

Pulla shqiptare, 101 vjet

Per here te pare Shqiperia do te marre pjese ne “Ballkan Fila 2016”, si vend organizator i ketij eventi, qe mbledh filateliste nga i gjithe Ballkani. Kjo ekspozite do te zhvillohet fale mbështetjes nga Posta shqiptare me kerkese te Federates se Koleksionistëve te Shqipërisë. Ky lajm u be i ditur nga drejtori i Përgjithshëm i […]

Lexo më shumë

Dita e luleve ne Shkoder

E kthyer tashmë në një traditë, 6-Maji në Shkodër festohet si dita e luleve, gjatë së cilës zhvillohen një sërë aktivitetesh që nga Pandari i luleve dhe koncerte të ndryshme,  manifestime të nxënësve të shkollave 9-vjeçare të qytetit, koncert i Bandës së Ushtrisë  etj. Shkodra ka më shumë se 150 tekste këngësh ku flitet për […]

Lexo më shumë

Shuhet Amik Kasoruho

Ka ndërruar jetë sot në Tiranë, në moshën 82-vjeçare, shkrimtari dhe publicisti Amik Kasoruho. I njohur edhe si një nga përkthyesit më të mirë ne vend, Kasoruho ka lëne gjurmë në letërsinë shqipe me disa vepra, si: “Një ankth gjysmëshekullor”, “Çmimi i një ëndrre”, “Midis qiellit dhe burgut” dhe me romanin autobiografik “Ikje nga trilli […]

Lexo më shumë

Katastrofë natyrore në Afganistan, shënohen mijëra viktima

Pasojat e katastrofës natyrore në Afganistan kanë marrë përmasa të mëdha ndërsa rreth 2 mijë persona mendohet të jenë varrosur të gjallë si pasojë e rrëshqitjes së dheut në provincën Badakshan, në veri lindje të vendit. Ngjarja e rëndë ndodhi të premten në mbrëmje kur një masiv dheu u shkëput ka mali dhe rrafshoi të […]

Lexo më shumë

Ndikimi i investimeve të huaja në ekonomi

Viti 2013-të pati rritjen më të madhe të investimeve të huaja në Shqipëri të cilat kapën vlerën e 920 milionë eurove. Kjo shifër zbulon njëkohësisht edhe sektorët e parapëlqyer nga të huajt për të investuar këtu. Dy fushat më tërheqëse mbeten nafta dhe energjia. Kryesisht në fushën e energjisë investitorët e huaj privatizojnë ose marrin […]

Lexo më shumë