Shpallen kandidaturat për Çmimet Oscar, ja pretendentët kryesorë

Janë shpallur nominimet për edicionin e 91-të të Çmimeve Oscar të cilët priten të mbahen më 24 shkurt 2019. “Roma” dhe “The favourite” udhëheqin listën me 10 nominime ndërsa “A star is born” dhe “Vice” nominuar në 8 kategori.Lista e plotë e kandidaturave është si më poshtë. Filmi më i mirëRomaA Star Is BornBlacKkKlansmanGreen BookViceBlack […]

lexo më shumë

Punimet e kryeministrit Edi Rama dhe Admir Përvathit përfaqësojnë Shqipërinë në Austri

Një ekspozitë e titulluar “Të zbulojmë të përbashkëtat” është  hapur në Austri nga disa artistë shqiptarë dhe kosovarë. Piktura me vaj, punime në letër, skulptura etj. Shqipëria ishte përfaqësuar në këtë ekspozitë nga artisti Admir Përvathi dhe kryeministri I Shqipërisë z.Edi Rama me disa punime në letër. Përvathi dallohet për pikturën abstrakte dhe në këtë […]

lexo më shumë

Finalja e Eurovizion: Zbulohet renditja zyrtare e shteteve

Shqipëria kaloi në fazën finale të Eurovizion me performancën e mrekullueshme të Eugent Bushpepaj. Në faqen zyrtare të festivalit është publikuar lista e performancave për secilin shtet. Këngën “Mall” do të mund ta dëgjojmë pas 11 performancave të shteteve të tjera. Ermal Meta interpreton i 26-ti ndërsa Eleni Foureira e 25-ta. Dy shqiptarët e tjerë, […]

lexo më shumë

Në festivalin e filmit në Kanë ndalohen selfie-t!

Në një konferencë për shtyp, një nga drejtuesit e Festivalit të Cannes, Thierry Fremaux deklaroi: “Në Cannes vihet për të parë dhe jo për të të parë”. Kështu, ai theksoi ndalimin e fotografive selfie në tapetin e kuq. Megjithatë, Fremauux nuk ka qenë i vetmi që mendon kështu. Edhe Pierre Lesure deklaroi: “Selfie-t? 9 në […]

lexo më shumë

Në këngën e Finlandës në Eurovision këndohet shqip

Në datat 8, 10 dhe 12 do të mbahet në Lisbonë të Portugalisë edicioni i radhës së “Eurovision”. Padyshim që të gjithë shqiptarët i kanë sytë Eugent Bushpepaj por një këngë tjetër ka tërhequr vëmendjen e të gjithëve. Bëhet fjalë për këngën “Monsters” nga Saara Aalto. Përfaqësuesja e Finlandës do të këndojë një këngë, teksti […]

lexo më shumë

Stilistja shqiptare, pjesë e ‘New York Fashion Week’!

Ka nisur tashmë sezoni i 27-të i New York Fashion Week. Java e modës e cila mbledh të gjithë stilistët më me emër, të prezantojnë koleksionet e tyre të reja. Midis shumë emrave të mëdhenj të modës, këtë vit ishte edhe emri i një stilisteje shqiptare. Bëhet fjalë për Mirela Nurçe e cila prezantoi kolesionin […]

lexo më shumë

Aktori i mirënjohur akuzon: Teatri po vidhet, kur i kërkova…

Robert Ndrenika është tepër i revoltuar me situatën aktuale në teatër. Një grup aktorësh kanë dalë në protestë për të kundërshtuar një projekt-ligj të Ministrisë së Kulturës. Në këtë protestë, i pranishëm ishte dhe Robert Ndrenika. Ai ka thënë se teatri është pronë e artistëve, por ai po vidhet. «Madje në mënyrë shumë të hapur. […]

lexo më shumë