Mbretërit flenë në dhoma të ndara; Zbulohet arsyeja e këtij vendimi dhe me siguri ju ka ndodhur dhe ju

Lifestyle

Princi Philip, Duka i Edinburgut dhe Mbretëresha Elizabeth II janë të martuar prej më shumë se 70 viteve. Çifti u prezantua për herë të parë me njëri-tjetrin në dasmën e Princeshës Marina të Greqisë dhe Princit George, Duka i Kentit. Në ditët e sotme, Mbretëresha dhe Princi Philip thuhet se jo vetëm “flenë në shtretër të veçantë”, por ata gjithashtu kanë “dhoma gjumi të ndara” gjithashtu.

Pse mbretërit flenë në shtretër të veçantë?

Thuhet se, arsyeja pse disa mbretër zgjedhin të flenë në shtretër të ndryshëm, vjen nga një  traditë klasës së lartë që filloi në Britani.

Sipas Lady Pamela Hicks, kushërira e Princ Filipit, aristokracia “gjithmonë ka dhoma gjumi të ndara”.

Zonja Pamela shpjegoi arsyen pas kësaj tradite gjatë bisedave për biografinë e saj të Mbretëreshës.

Ajo tha: “Në Angli, klasa e lartë gjithmonë ka pasur dhoma gjumi të ndara. Asnjë nuk do të shqetësohet nga gërhitja ose hapat e partnerit. Kur nuk ndiheni komod zgjidhni një dhomë të ndarë.  Është bukur të jesh në gjendje të zgjedhësh. ”

Pretendimet e Lady Pam u mbështetën nga sipërmarrësin me qendër në Miami, Eric Borukhin, i cili zbuloi se dhomat e gjumit të ndara janë një “luks”.

Z. Borukhin, duke iu referuar dhomës së gjumit të veçantë të tij dhe gruas së tij Mia, tha: “Është një çështje lehtësie, nëse keni mundësi.