Nuk eshte edhe aq keq te jesh beqar

  Një herë e një kohë ti ëndërroje për një palë pushime me një libër të bukur në çantë dhe të mos kishe të bëje me asnjeri. Me një partner/e në krah, e ke të vështirë që ta kalosh një ditë vetëm me veten, ndërsa shumicën e kohës shkëmben SMS dhe diskuton me të Shën […]

Lexo më shumë

Si mund t’i mbijetoni një tradhtie?

Studimi i fundit i revistës amerikane ‘Terapia e Martesës dhe Familjes’ tregoi se 57% e meshkujve dhe 54% e femrave kanë tradhtuar të paktën një herë. A nuk njohim edhe së afërmi shumë raste që na e vërtetojnë këtë?Pavarësisht mënyrës se si ndodh, të zbulosh se i dashuri yt të ka tradhtuar krijon ndjesinë e […]

Lexo më shumë

Dieta me çaj: Humbni dy kilogramë për një ditë!

  Nëse dëshironi që shpejte dhe thjeshte t’i shkrini kilogramët e tepërt dhe të përgatiteni për pranverë, ndoshta kjo dietë është zgjedhja e duhur për ju. Dieta me çaj të gjelbër dhe qumësht është dieta më e re, që dhuron rezultate e më së shumti u preferohet atyre që dëshirojnë ta heqin sasinë e tepërt […]

Lexo më shumë

Paracetamoli i rrezikshëm për foshnjat

  Foshnjat që marrim paracetamol janë gati tre herë më të rrezikuar për të fituar astmën, thuhet në një studim të ri.Madje paracetamolët ngrisin rrezikun edhe nëse shtatzënat përdorin paracetamol, sipas studimit të Universitetit të Bristolit.Paracetamoli është ilaçi më i përdorur për të ndalur dhembjet e fëmijëve.Shkencëtarët e Bristolit dhe Oslos kanë grumbulluar të dhënat […]

Lexo më shumë

Picë në formë supe

  Përbërësit: ▪ Proshutë▪ Karota▪ Qepë▪ Hudhër▪ Salcë domatesh▪ Krem qumështi▪ Domate▪ Lëng nga pula e pjekur, apo supë pule▪ Gjethe dafine▪ Miell▪ Djath mocarella Përgatitja: Skuqeni proshutën me karota, qepë dhe hudhër, për pesë deri në dhjetë minuta. Pastaj, shtoni sosin e domateve dhe miellin për trashje. Kur të trashet masa, vëni në një […]

Lexo më shumë

Çamçakëzët pa sheqer nuk janë pa kalori dhe dëmtojnë smaltin

    Ksitol dhe sorbitol në gomat përtypëse pa sheqer zvogëlojnë sasinë e baktereve në gojë dhe zvogëlojnë rrezikun nga kariesi, por njëkohësisht rrisin acidet dhe gërryejnë smaltin.Gomat përtypëse apo çamçakëzët pa sheqer shkaktojnë erozion të shtresës së sipërme të dhëmbëve, zbulon studimi i Universiteteve Boston, Helsinki dhe Nevada.Përbërja e shpeshtë e çamçakëzëve përtypëse janë […]

Lexo më shumë

5 fakte të mahnitshme rreth mëngjesit

  Përbërësit e mëngjesit janë një shpikje relativisht e re Koncepti i mëngjesit nuk ka egzistuar fare në vitet 1800 dhe ushqimet e servuara për të deri vonë ishin të njëjta sikurse ato për drekë ose darkë. Rreth viteve 1600 mëngjesi përmbante kryesisht djathë, bukë dhe drithëra të ziera. Në fillim të viteve 1700 deri […]

Lexo më shumë