Snouden: Isha spiun i trajnuar

Hakeri Eduard Snouden ka dhënë të parën intervistë për një televizion amerikan, që prej shpërthimit të skandalit të përgjimit të të dhënave nga agjencitë e inteligjencës së SHBA-së. Duke folur për rrjetin “NBC”, Snouden mohoi të ketë qenë thjesht një kontraktues i Agjencisë Kombëtare të Sigurisë, NSA dhe CIA-s. Ai tha se ka qenë agjent […]

Lexo më shumë

Hakerat sulmojnë ebay-n

Kompania tregtare në internet, ebay këshillon të gjithë përdoruesit e tij të ndryshojnë fjalëkalimet e tyre, pasi një grup hakerash kanë sulmuar serverat e tij. Lajmi është njoftuar nga ebay përmes një njoftimi në faqen zyrtare. Në këtë komunikatë thuhet se sulmi ka ndodhur mes muajve shkurt e mars dhe ka prekur një pjesë të […]

Lexo më shumë

“Yahoo” blen programin “Blink”

Blerja e programit “Whats App”, nga rrjeti social “Facebook”, ka zhvendosur konkurrencën e gjigandëve të internetit në fushën e telekomunikacionit. Kompania “Yahoo” ka blerë shërbimin e ri për celularë, programin “Blink”. Lajmi është njoftuar nga dy rrjetet si “Yahoo” dhe “Blink” përmes një komunikate për shtyp. Risia e këtij shërbimi është vetë shkatërrimi i mesazheve, […]

Lexo më shumë

“Yahoo” blen programin “Blink”

Blerja e programit “Whats App”, nga rrjeti social “Facebook”, ka zhvendosur konkurrencën e gjigandëve të internetit në fushën e telekomunikacionit. Kompania “Yahoo” ka blerë shërbimin e ri për celularë, programin “Blink”. Lajmi është njoftuar nga dy rrjetet si “Yahoo” dhe “Blink” përmes një komunikate për shtyp. Risia e këtij shërbimi është vetë shkatërrimi i mesazheve, […]

Lexo më shumë

Gjykata europiane vendos kundër “Google”-it

Bashkimi Europian përcakton atë që cilësohet e drejta për t’u harruar në rrjetin online. Gjykata e BE-së për Drejtësinë, vendosi që nëse një person ka postuar diçka në “Google” dhe më vonë nuk dëshiron që ai postim të shfaqet më në kërkimet në internet, ai njeri ka të drejtë të kërkojë fshirjen e tyre. Vendimi […]

Lexo më shumë

Strategjia e re e twitter-it, reklamim në gjuhë të ndryshme

Rrejti social twitter ka zgjedhur nje strategji të re, për të rritur audiencën dhe te ardhurat financiare. Meqenëse reklamimi është burimi më i madh i të ardhurave për twitter-in, sipas përllogaritjeve të bëra në tremujorin e parë të këtij viti, gjigandi i rrjeteve sociale ka prezantuar një funksion të ri. Ai lejon reklamuesit që të […]

Lexo më shumë

Mushkonja, vrasësja e heshtur

Kush është krijesa më vdekjeprurëse në botë? Me gjithë këto armë, bomba dhe lëndë kimike përreth, shumëkush do të thoshte njeriu. Në fakt, në krye të renditjes, qëndron një insekt, me të cilin ne jemi në kontakt të vazhdueshëm. Po flasim për mushkonjën, i quajtur ndryshe si “vrasësi i heshtur”. Në një studim të Organizatës […]

Lexo më shumë

Zbulohet planeti më i ngjashëm me tokën

  Astronomët kanë zbuluar planetin që ngjan më së shumti me Tokën, nga të gjithë planetët e tjerë të studiuar deri më tani. Rruzulli i gurtë, i quajtur “Kepler 186f” ka përmasa të afërta me Tokën dhe në të, ndoshta gjendet ujë në gjendje të lëngët, që është thelbësor për jetën. I gjendur në galaktikën […]

Lexo më shumë

Lumë kërkesash për përgjime

  Pak pas skandalit të përgjimeve, ku Agjencia Kombëtare e Sigurisë kishte zhvilluar një program joligjor gjurmimi të dhënash private, google njofton se SHBA-ja mban vendin e parë në rang botëror sa i takon kërkesave për përgjim të individëve. Sipas raportit të motorit të kërkimit, një e pesta e kërkesave në glob drejtuar google-t kanë […]

Lexo më shumë

Planetet ku mund te jetohet

Shpresat për gjetjen e një planeti tjetër në Galaktikën tonë, ku mund të jetohet, shtohen edhe më shumë. Sipas astronomëve, pjesa më e madhe e yjeve në Galaktikën “Udha e Qumështit” kanë planetë që rrotullohen rreth tyre, në të cilët mund të ndërtohet jeta e njeriut. Deri më tani, shkencëtarët kanë zbuluar tetë planetë që […]

Lexo më shumë