Thomas Tuchel ëndërron rikthimin në Premier League

Sport

Thomas Tuchel ëndërron rikthimin në Premier League. Sikurse tashmë është njoftuar edhe zyrtarisht, gjermani do të qëndrojë në krye të Bayernit deri në fund të sezonit, e më pas do të largohet, me palët që janë dakordësuar mes tyre për një vendim të tillë.

Megjithatë, mediat e huaja kanë raportuar menjëherë se tekniku gjerman është duke menduar një rikthim në Angli, teksa synimi I tij është të marrë drejtimin e një skuadre të madhe. Më konkretisht, bëhet fjalë për Manchester United. Djajtë e kuq, prej kohësh 20 muajsh drejtohen nga Erik Ten Hag, me ecurinë e teknikut hollandez që është shoqëruar nga shumë ulje-ngritje, duke vënë jo pak herë në pikëpyetje edhe të ardhmen e tij.

Deri më tani duhet theksuar se Ten Hag ka mbështetjen e plotë të krerëve të klubit, por nëse United deri në fund të sezonit, nuk arrin të sigurojë një vend në Champions League për edicionin e ardhshëm, atëherë nuk përjashtohet mundësia që ai të pushohet nga detyra. E mesa duket, një moment të tillë, me tëpër sesa të gjithë është duke e pritur Thomas Tuchel, I cili pas epokës së tij prej diçka më pak se një viti, kërkon të rikthehet sërish në elitën e futbollit anglez, për të çuar deri në fund misionin e tij, që është triumfi në Premier League, diçka që nuk e arriti dot me skuadrën e Chelsea, ndonëse me ekipin londinez fitoi titullin e Champions League dhe këtë e bëri në vetëm pak muaj në krye të skuadrës.

Sikurse bëhet me dije, Manchester United është një dëshirë e vjetër e Thomas Tuchel dhe 48 vjeçari është duke e pritur me padurim një mundësi të tillë.