Patëllxhane me domate dhe djathë të bardhë

3 patëllxhane 4 domate 2 hudhra 100 gr djathëTrumzëKripë Piper Vaj ulliri Presim patëllxhanet së gjati, I kriposim dhe I lëmë 10 minuta. Hedhim në grirësen elektrike domatet, hudhrat, vajin, piperin dhe trumzën. Shtrojmë në tavë pak salcë, vendosim patëllxhanet, hedhim salcë përsipër dhe djathë bardhë, pak vaj ulliri dhe i pjekim në furrë për […]

Lexo më shumë

Kek me limon

3 vezë12 lugë sheqer 1 limon (lëkura dhe lëngu) 12 lugë ujë12 lugë vaj 12 lugë miell1 bustinë fryrës me vanilje Rrahim vezët me sheqerin, shtojmë lëkurën dhe lëngun e limonit, hedhim ujij, vajin dhe e pëziejmë. Shtojmë miellin dhe fryrësin. E pjekim për 40 min në 180.

Lexo më shumë

Role pule me patate

  2 fileto 5 patate 2 hudhra 3 degë trumzë 4 feta proshutë2 copa djathë100 ml verëKripëpiper I kuqvaj ulliri I hapim filetot si libër dhe i rrahim me shtypëse mishi , i hedhim kripë, piper, shtrojmë proshutën dhe djathin. E rrotullojmë role dhe e lidhim. Në tigan hedhim vaj ulliri, trumzë dhe rolenë, e […]

Lexo më shumë

Tortë e ftohtë me qershi

500 gr qershi  500 ml pana 100 ml qumësht i kondesuar100 gr sheqer 50 ml konjak 200 gr biskota savoiardi 1 vanilje Qershitë e pastruara i mbulojmë me sheqer dhe i lëmë 20 min. Rrahim panën me qumështin dhe vaniljen. Kullojmë qershitë dhe te lëngu I tyre hedhim konjakun. Shtrojmë në tavë plastmas kuzhine, lyejmë […]

Lexo më shumë

Petulla me luleshtrydhe

250 ml qumësht1 pako maja birre1 vezë1 lugë sheqer½ luge kripë500 gr miell Sheqer pluhurluleshtrydheTretim majanë në qumësht, shtojmë sheqerin dhe vezën. Hedhim miellin dhe kripën, brumin e lëmë të vijë për 1 orë. E ndajmë në topa, I punojmë duke I hapur dhe i japim formë rrethi. I lëmë të pushojnë edhe 10 minuta. […]

Lexo më shumë

Shqeto me mish qingji

500 gr mish qingji50 gr gjalpë300 ml qumësht2 lugë miell1 vezë½ limon1 tufë majdanozKripëPiper I zi Skuqim mishin, hedhim kripë dhe ujë, e lëmë të ziejë derisa mishi të shkëputet nga kocka. Hedhim miellin te qumështi , e përziejmë dhe e hedhim te mishi. E lëmë të ziejë 5-10 minuta, hedhim piper dhe majdanoz. Rrahim […]

Lexo më shumë

Bllacë

1 tufë pazi 1 tufë lëpjetë1 tufë nen1 tufë spinaq1 tufë labot1 tufë qumështore1 tufë nenexhik1 tufë majdanoz 1 tufë koper2 qepë të njoma 4 vezë 300 ml qumësht200 gr miell misri 100 gr djathëVaj ulliri 250 gr miellUjë Kripë Presim të gjitha jeshilliqet, I shtypim me kripë. Rrahim vezët, shtojmë qumështin, miellin, djathin barishtet, […]

Lexo më shumë

Ratatouille

5 domate 3 kunguj 3 patëllxhanë3 patate 2 speca të kuq 2 speca jeshile1 hudhër 50 ml vaj ulliri Kripë Piper Nenexhik Pastrojmë domatet nga lëkura dhe I presim në kubikë, presim hudhrën. Hedhim në tigan vaj ulliri , hudhrën dhe domatet, shtojmë kripë, piper dhe nenexhik, I lëmë të ziejnë për disa minuta. Presim […]

Lexo më shumë

Sultiaç me arrë kokosi dhe luleshtrydhe

500 ml ujë100 gr oriz 1 litër qumësht 50 gr arrë kokosi 150 gr sheqer 300 gr luleshtrydhe 100 gr sheqer Hedhim oriz në ujë dhe e ziejmë për 10 min, shtojmë qumështin dhe e ziejmë me temperaturë të ulët për 40 min, shtojmë arrën e kokosit dhe sheqerin. E ziejmë edhe 5 minuta dhe […]

Lexo më shumë

Qofte me hithra

1 tufë hithra2 qepë të njoma1 hudhër e njomë1 tufë kopër1 vezë200 ml qumësht50 ml vaj ulliri 100 gr djathëKripë Piper i zi Kalojmë hihrat në ujë të nxehtë. Rrahim vezën, shtojmë qumështin, vajin e ullirit, qepën e njomë, hudhrën, hithrat, kopër, djathin dhe miellin e misrit. Formojmë brumin dhe e ndajmë në forma. I […]

Lexo më shumë