Flutura me rukola

200 gr makarona flutura 1 tufë e vogël rukola 100 gr arra 50 ml vaj ulliri 100 gr djathë kaçkavall1 hudhër e njomë 1 tufë e vogël nenexhik KripëPiper Vendosim makaronat të ziejnë me ujë dhe kripë. Bluajmë në blender të gjithë përbërësit duke shtuar pak ujë nga makaronat.

Lexo më shumë

Kek me kokos dhe luleshtrydhe

3 vezë150 gr sheqer200 gr gjalpë250 ml qumësht 100 gr kokos 300 gr miell1 vanilje1 fryrës400 gr luleshtrydhe Rrahim vezët me sheqerin, gjalpin, qumështin, kokosin. Shtojmë miellin, vaniljen dhe fryrësin. E hedhim në tavë , shtrojmë luleshtrydhet dhe e pjekim në 180 gradë për 40 min. E servirim me luleshtrydhe të freskëta dhe sheqer pluhur.

Lexo më shumë

Supë me hithra

1 tufë hithra2 qepë të njoma1 hudhër e njomë2 patate1 tufë nenexhik200 ml filxhan qumështKripë Piper i ziVaj ulliri500 ml Ujë Kalojmë në ujë të nxehtë hithrat. Presim barishtet, në vaj ulliri kaurdisim qepët e prera, hudhrën dhe patatet, shtojmë kripë dhe piper. Pasi ka zier supa, shtojmë hithrat, qumështin, nenexhikun dhe i kalojmë në […]

Lexo më shumë

Pite me spinaq

Brumi: 300 gr miell 1 vezë 50 ml vaj ulliri 200 ml kos 10 gr sodë Kripë piper Mbushja : 300 gr spinaq 100 gr djathë kaçkavall 3 qepë të njoma 1 tufë nenexhik Te mielli hedhim, kosin, vajin, vezën, sodën dhe kripën, punojmë brumin dhe e lëmë mënjanë. Presim spinaqin, qepët dhe nenexhikun. I […]

Lexo më shumë

Kek i kripur me perime

2 karota4 kunguj 1 qepë e njomë1 tufë koper100 ml vaj ulliri250 ml kos3 vezë100 gr djathë kaçkavall300 gr miellKripë, piper 10 gr fryrës Presim karotat, kungullin, qepën dhe koperin. Rrahim vezët me kos, vaj ulliri, kripë dhe piper. Shtojmë djathin, miellin, fryrësin dhe perimet e prera. E hedhim në tavë dhe e pjekim në […]

Lexo më shumë

Biskota me arrë kokosi

160 gr arrë kokosi100 gr sheqer100 gr gjalpë2 vezë4 lugë miellvanilje Rrahim vezët me sheqerin, shtojmë gjalpin, arrën e kokosit, miellin dhe vaniljen. Brumin e ndajmë në pjesë dhe I pjekim në furrë për 15 min me 200 gradë.

Lexo më shumë

Mish qengji me kumbulla shahine

500 gr mish qengji 300 gr kumbulla shahine500 gr qepë të njoma1 tufë nenexhik1 tufë kopër150 ml verë e bardhë50 gr orizKripë, piper Presim qepët, nenexhikun dhe kopër. Skuqim mishin në vaj ulliri me kripë dhe piper. E shuajmë me verë, shtojmë qepët, nenexhikun, koper, kumbullat dhe orizin. E hedhim në tavë, shtojmë 200 ml […]

Lexo më shumë

Brownie

Përbërësit 200 gr gjalp100 gr kakao200 gr sheqer kaf4 vezë150 gr miell1 fryrëz & vaniljepak kripë Në një enë, hedhim vezët, shtojmë sheqerin, kripë, gjalp, miellin dhe më pas fryrëzin dhe vaniljen. Shtojmë edhe kakaon. Përbërjen e hedhin në një enë më të gjërë. E pjekim në furrë për 20 minuta në 200 gradë.

Lexo më shumë

Akullore me biskota dhe luleshtrydhe

Përbërësit400 ml pana ëmbëlsirë100 ml qumësht i kondesuar150 gr biskota250 gr luleshtrydhe Në një enë hedhim panën për ëmbëlsirë. Shtojmë qumështin dhe më pas i rrahim. Presim luleshtrydhet, therrmojmë biskotat në përzierjen e parë. Më pas, shtojmë aty edhe luleshtrydhet.

Lexo më shumë

Spinaq me kërpudha

½ spinaq300 gr kërpudha1 qepë100 gr pançetë500 ml beshamel 100 gr djathë kaçkavall KripëPiper Gjalpë Presim kërpudhat, grijmë spinaqin, pançetën dhe qepën hollë. Skuqim në tigan ku kemi hedhur 1 lugë gjalpë, qepën dhe pançetën derisa të zverdhet qepa dhe pancetta të bëhet krokante.Shtojmë kërpudhat, kripë dhe piper. Hedhim spinaqin me kujdes derisa të ulet […]

Lexo më shumë