Sallatë Antoneta

1 lakër e bardhë 1 karotë 1 mollë 2 panxhar 1/2 limon 50 gr arra 100 gr salcë kosi vaj ulliri kripë piper kopër Presim lakrën dhe më pas grijmë karrotën, mollët dhe panxharin. Hedhim piper, kripe dhe vaj ulliri. Pasi e vendosim në një pjatë shtojmë salcën e kosit dhe arrat.  

Lexo më shumë

Qofte me salcë arre

500 gr mish i grirë1 qepë2 hudhra1 vezë50 gr miell1 tufë majdanozkripëpiper Salca:100 gr miell50 gr gjalp1 lt qumështkripë, piper Gripë qepën, hudhrën, shtojmë mishin e grirë, kripë dhe pipër. Më pas, shtojmë një vezë dhe majdanoz. Hedhim miellin dhe përgatisim qoftet, të cilat më pas i skuqim. Në një tigan tjetër, hedhim gjalp, miell […]

Lexo më shumë

Qofte me gjizë

300 gr gjizë100 gr galetë1 vezë50 gr djath parmigiano1 hudhër1 tufë majdanozkripëpipervaj ulliri200 gr salcëborzilok Në një enë me gjizë hedhim një vezë, shtojmë djath parmigiano, hudhër, galetë, kripë, piper dhe majdanoz. I përziejmë së bashku. Me masën e krijuar realizojmë qoftet. Në një tigan hedhim salcë, kripë dhe qoftet.

Lexo më shumë

Fokaçe me patate dhe rozmarinë

300 gr miell1 lugë sheqermaja birre150 ml ujë i vakët20 ml vaj ulliri1 lugë kripë2 patate1 degë rozmarinë Në një enë hedhim maja birrë, sheqer, ujë dhe e lëmë të pushojë për 10 minuta. Në një ene tjëtër përziejmë miell, kripë, vaj ulliri dhe përzierjen e parë. Bëjmë brumin dhe e lëmë të pushojë për […]

Lexo më shumë

Pasta Flora me reçel qershie

250 gr miell100 gr gjalp120 gr sheqer1 vezë1/2 sodë buke200 gr reçel qershiekripë Në një enë përziejmë miell, sodë buke. Në një tjetër enë hedhim vezën, sheqerin dhe kripën. Pasi i rrahim, i shtojmë gjalpin e shkrirë. Dy masat e përgatirura i përzijmë me njëra-tjetrën për të formuar brumin. Hapim brumin në enën përkatëse dhe […]

Lexo më shumë

Omeletë në furrë

6 feta bukë3 vezë1/2 spec i kuq1/2 spec jeshil3 kërpudha50 gr proshutë50 gr djathëmajdanozkripëpipergjalp Rrahim vezët me kripë dhe piper. Presim në kubikë të vegjël specat, kërpudhat, proshutën dhe djathin. Në ënët përkatëse, hedhim disa feta bukë, shtojmë vezët dhe më pas përbërësit e tjërë që të cilët i kemi prerë në kubikë. E pjekim […]

Lexo më shumë

Petulla me kos dhe hudhër

250 gr miell250 gr kos1 vezë½ lugë sodëNenexhik Kripë Salca: 300 gr kos , 1 hudhër, gjethe nenexhikuNë tas rrahim vezën me kosin, kripën dhe nenexhikun. Shtojmë miellin dhe sodën e bukës me site, formojmë brumin e petullave. Në tigan hedhim 200 ml vaj dhe sapo të nxehet hedhim petullat me lugë. I skuqim petullat […]

Lexo më shumë

Sallatë me finok

1 finok1 portokall100 gr ullinjkripë pipervaj ullirikoper Grimë finokun dhe më pas hedhim në të kripë, piper dhe vaj ulliri. Shtojmë ullinj dhe lëng portokalli. I vendosim në një pjatë, shtojmë portokall dhe koper.

Lexo më shumë

Fileto gici me mjaltë

1 fileto gici (1 kg)2 mollë50 gr gjalpë50 ml vaj ullliri100 gr mjaltë1 lugë mustardë200 ml verë Piper I kuqFara finoku Kripë Piper Kriposim dhe piperosim fileton, presim dhe pastrojmë mollët. Hedhim te mjalti, kripë, piper, mustardë, piper të kuq, farat e finokut dhe vaj ulliri. Skuqim në tenxhere mishin me vaj dhe gjalpë nga […]

Lexo më shumë