Tave kosi

Përbërësit për 4 persona: 1 kg mish qengji1 lt kos4 vezë50 gr miell50 gr oriz100 gr gjalpëKripë, piper500 ml ujë Përgatitja: Presim mishin në copa dhe e marinojmë me kripë dhe piper. E kalojmë në një enë për ta skuqur me gjalpë. Shtojmë ujin dhe e vëmë të ziejë përgjysmë. E heqim nga zjarri. Në […]

Lexo më shumë

Supë me dardhë dhe patate

Përbërësit:4 patate2 dardha1 qepë200 gr krem djathi50 gr gjalp20 ml vaj ulliri Kripë, piperUjë Përgatitja: Në një tigan me vaj ulliri dhe pak gjalp, shtojmë qepën e prerë trashë. Shtojmë kripë, piper dhe patatet e prera në kubikë. I kaurdisim dhe shtojmë ujin. Pastrojmë dardhat dhe i hedhim në masën e supës. Pasi të kenë […]

Lexo më shumë

Makarona flutur me spinaq dhe kërpudhë

Perberesit: 250 gr makarona flutur2 thelpinj hudhër200 ml pana200 gr spinaq100 gr kërpudha50 gr djathë parmixhanGjalpëKripë, piperArrë moskat Përgatitja: Ndërsa kemi vënë makaronat për të zier, përgatisim salcën.Pastrojmë dhe presim hudhrën në copa të vogla. E skuqim në pak gjalpë dhe shtojmë aty kërpudhat. I kaurdisim dhe më pas hedhim panën dhe spinaqin. Rregullojmë shijen […]

Lexo më shumë

Çokollata Bountry

Përbërësit: 100 gr arrë kokosi200 ml qumësht të kondesuar50 gr gjalp kikiriku100 gr çokollatë Përgatitja: Përziejmë arrën e kokosit me qumështin dhe gjalpin. I punojmë deri sa të kemi një masë kompakte dhe i kalojmë në çokollatën e shkrirë. I lëmë për dy orë në frigorifer përpara se t’i hamë!

Lexo më shumë