Qofte me hithra

Video

qoftemehithra

1 tufë hithra
2 qepë të njoma
1 hudhër e njomë
1 tufë kopër
1 vezë
200 ml qumësht
50 ml vaj ulliri
100 gr djathë
Kripë
Piper i zi

Kalojmë hihrat në ujë të nxehtë. Rrahim vezën, shtojmë qumështin, vajin e ullirit, qepën e njomë, hudhrën, hithrat, kopër, djathin dhe miellin e misrit. Formojmë brumin dhe e ndajmë në forma. I vendosim në tavë me pak vaj ulliri dhe i pjekim për 30 min në 180 gradë. I shoqërojmë me kos, kastravec, hudhër dhe vaj ulliri.