Sultiaç me arrë kokosi dhe luleshtrydhe

Video

sultash

500 ml ujë
100 gr oriz
1 litër qumësht
50 gr arrë kokosi
150 gr sheqer

300 gr luleshtrydhe
100 gr sheqer
Hedhim oriz në ujë dhe e ziejmë për 10 min, shtojmë qumështin dhe e ziejmë me temperaturë të ulët për 40 min, shtojmë arrën e kokosit dhe sheqerin. E ziejmë edhe 5 minuta dhe e heqim nga nxehtësia. Në tigan hedhim luleshtrydhet dhe sheqerin derisa të karamelizohen. Hedhim sultiaçin në tasa , e lëmë të ftohet dhe më pas hedhim kremin e luleshtrydheve.