Press Room


Tring përfundon proçesin e dixhitalizimit në Berat

19-8-2017

Platforma dixhitale Tring tani mbulon me sinjal HD qytetin e Beratit, Kuçovës, Urën Vajgurore, Poliçanin dhe fshatrat përreth tyre. Luten të gjithë teleshikuesit të drejtojne antenat e tyre ne drejtim të malit të Goricës. Tring transmeton programet e saj në kanalin 24 UHF, me frekuencë 498 MHZ. Të gjithë klientët në platformën Tokësore Tring do ... lexo më shumë


Tring njofton se po mbyllet Procesi i Dixhitalizimit të Transmetimeve Televizive – Përfitoni nga ofertat!

10-7-2017

Tradicionalisht, shërbimet televizive në tokësor janë marrë nga Televizorë duke përdorur teknologjinë analoge. Megjithatë, televizioni dixhital tokësor (DTT) duke përdorur standardin DVB-T/T2 bën të mundur të ofroj të njëjtat shërbime TV dhe radio por në cilësi dixhitale. Çfarë është televizioni Dixhital tokësor (DTT)? DTT është një mënyrë transmetimi në formë dixhitale e cila ofron mundësinë ... lexo më shumë


Tring inaguron këndin e lojrave pranë Stadiumit “Selman Stërmasi”

4-7-2017

Tring i ka bërë një surprizë Tiranës mëngjesin e sotëm. Fëmijët në rrugën “Sulejman Delvina” në njësinë numër 5, në kryeqytet u zgjuan me një dhuratë. Është ky shesh i ri rekreativ dhe kënd lojrash, përballë stadiumit “Selman Stërmasi” që do ti gëzojë ata çdo ditë. Lojrat e shumëllojshme do të jenë aty përgjithmonë për ... lexo më shumëRikthehet Sfida imobiliare në ekranin e Tring dhe Vizion Plus

16-5-2017

Rikthehet në ekranin e Tring dhe Vizion Plus, sezoni i dytë i “Sfida imobiliare”. Pas suksesit në sezonin e parë, Zhaku dhe Luani do t’i vijnë përsëri në ndihmë të gjithë atyre që janë në kërkim të një shtëpie. Misioni i tyre në çdo puntatë është t’i prezantojnë një blerësi alternativen e tyre. Ata kanë të ... lexo më shumë


Starton në Tring programi Përgjigju, Gatuaj, Fito!

3-5-2017

Fillon sot në ekranin e Tring në Living HD emisioni më i ri “Përgjgju, Gatuaj, Fito”. Nën drejtimin e Brunilda Lahe, ky do të jetë quiz-show i vetëm mbi gatimim, që do t’ju argëtojë pa masë. Në këtë konkurs gatimi, tre pjesëmarrësit e fillojnë garën me të njëjtën paketë përbërësish. Secili prej tyre ka 3 ... lexo më shumë


Tring sponsorizon parkun e ri të lojrave

27-4-2017

Bashkia e Tiranës ka nisur ndërtimin e këndit të 14 të lojërave në Njësinë 5, investim i cili mundësohet nga kompania “Tring” dhe përfshin module të ndryshme lojërash, ndriçim e gjelbërim të zonës. Ky shesh do të shërbejë jo vetëm për argëtimin e fëmijëve, por edhe si një hapësirë çlodhëse për të gjitha grupmoshat.Në fokus ... lexo më shumë


Tring, brandi i regjistruar i Albanian Satellite Communications shpk, kompania me standarte të çertifikuara

26-1-2017

Pas një vlerësimi serioz dhe profesional të të gjitha kategorive të cilësisë, Tring, brandi i regjistruar i Albanian Satellite Communications shpk, merr çertifikatën për Sistemin e Menaxhimit të Cilësisë për Kompaninë. Kjo çertifikatë e vlefshme në fushën telekomunikacion, shërbime zanore, transmetim të dhënash dhe video është konform me standartin: UNE-EN ISO 9001:2008. Gjithashtu Tring merr ... lexo më shumë


Starton transmetimin në Living HD spektakli i modës

27-6-2016

Platforma Tring tashmë sjell në Shqipëri formatin e njohur ndërkombëtar Shopping Night pas suksesit në vende si Anglia, Spanja dhe Italia. Ky reality mode starton në datën 22 qershor në Kanalin Living HD në orën 17.30. Shopping Night është një lojë e vërtetë, e bazuar në stil e spektakël. Në çdo episod, tre konkurrentë do ... lexo më shumë


Tring merr pjesë në forumin shqiptar të Telekomunikacionit

27-6-2016

Forumi i 7-të Shqiptar i Telekomunikacionit InfoCom këtë vit u mbajt për 2 ditë, me datë 24 – 25 Maj 2016 pranë Hotel Tirana International. Ky forum kishte në fokus këtë vit dixhitalizimin, si e ardhmja e fushës së komunikimeve elektronike. Ekspertë nga fusha e Telekomunikacionit dhe Teknologjisë, autoritete akademike dhe qeveritare, ndanë eksperiencat e ... lexo më shumë


Partneriteti sjell shërbimin e ri Mobile TV

17-10-2015

16 Tetor 2015 – Finalizohet partneriteti ndërmjet kompanisë televiziv Tring  dhe operatorit të telefonisë mobile Telekom Albania      Marrëveshja e partneritetit midis dy kompanive sjell për herë të parë në Shqipëri shërbimin Mobile TV me një paketë abonimi të veçantë. Me shërbimin Mobile TV nga Telekom dhe Tring abonentët do të kenë mundësi të ... lexo më shumë


Do t’iu surprizojmë si kurrë më parë

3-7-2015

Liga e Kampionëve tashmë e ka gjetur shtëpinë e saj! Platforma Tring blen ekskluzivitetin për eventin më të madh futbollistik Uefa Champions League për 3 sezone rresht 2015-2018. Emocione live, drithërima dhe magjia e kampionëve të vërtetë vetëm në platformën kampione, vijnë ҫdo të martë dhe të mërkurë. Futbolli më i bukur në Evropë me ... lexo më shumë


Kujdes nga platformat pirate

10-3-2015

Tring njofton të gjithë klientët se një sërë platformash në treg piratojnë në mënyrë të paligjshme dhe evazive kanalet dhe programet e TRING. Përdorimi PA TË DREJTA i kanaleve dhe prodhimeve eksklusive të TRING përbën një shkelje të rëndë ligjore, mashtrim dhe vjedhje për klientët. Ju paguani për një shërbim që mund t’iu ndërpritet në ҫdo kohë. Kështu që le ... lexo më shumë


Se shpejti ne Tring Shopping Queens

20-2-2015

Tring Digital ka blerë ekskluzivisht të drejtat televizive për realizimin e formatit hit, daily makeover “Shopping Monsters” nga kompania Global Agency format ky i shitur në 13 vende të botës. Tring TV, do të prodhojë versionin shqiptar të formatit, ku pesë femra me karaktere, moshë dhe profesione të ndryshme do të konkurrojnë njëra-tjetrën në zgjedhjen ... lexo më shumë


Tring Communications lanҫon produktin IPTV

16-6-2014

Mars 2014- Kompania Tring Communications lanҫon në treg produktin IPTV, një produkt i teknologjisë më të fundit, një risi e hedhur për herë të parë në tregun shqipëtar. Me rastin e lanҫimit të shërbimit IPTV, Drejtori i Përgjithshëm i Tring Communications u shpreh: “Jemi të lumtur t’u ofrojmë qytetarëve eksperiencën e teknologjisë IPTV, që do ... lexo më shumë


Platforma Satelitore Tring kalon në formatin MPEG-4

14-6-2014

10 Prill 2014-Platforma dixhitale Tring me datë 10 Prill ka bere kalimin e suksesshëm të Platformës Satelitore në formatin MPEG-4. Tring është praktikisht e vetmja platformë televizive dixhitale shqiptare që mundëson kalimin 100 % te transmetimit satelitor në format HD MPEG-4. Ky format nënkupton cilësi më të lartë transmetimi dhe më shumë kanale, duke e ҫuar numrin ... lexo më shumë


Tring TV hedh në treg produktin më të ri, IPTV

14-6-2014

Mars 2014- Tring Tv sjell ekskluzivisht për tregun shqiptar shërbimin më të ri që ofrohet në tregun e telekomunikacionit, IPTV. Në bashkëpunim edhe me Albtelecom, Tring Dixhital mundëson aksesin në IPTV, shërbim televizioni nëpërmjet internetit. Administratorja e Përgjithshme Tring TV shprehet:’’Në vendin tonë sapo ka nisur një epokë e rë në teknologjinë televizive. Jemi jashtëzakonisht ... lexo më shumë


Një darkë bamirësie në errësirë

27-1-2014

Fondacioni Vodafone Albania, me kontributin e pjesëmarrjen e bizneseve, sjell një iniciative unike bamirësie në ndihmë të personave të verbërTë lexosh një mesazh në telefon apo në kompjuter në gjuhën shqipe për një të verbër do të jetë e pamundur edhe për pak kohë. Por ky program audio, i cili është i aplikueshëm në internet ... lexo më shumë


Kodi i etikes per Internet te sigurte

7-2-2013

Tring Communications, nenshkruan marreveshjen per internet me te sigurte per femijet tane. Me iniciative te Ministrit për Inovacionin dhe Teknologjinë e Informacionit e të Komunikimit, u zhvillua me dt. 7 shkurt 2012, takimi: “Te gjithe se bashku per nje internet me te sigurt”. Ne kete takim ne vecanti u vu theksi tek rendesia e kodeve ... lexo më shumë