Zvicër, Bazeli thellon diferencën

453393244-594x340
Java e 10-të në Zvicër ka regjistruar rikthimin e Bazelit te fitorja dhe distancimine mëtejshëm në krye të renditjes.Megjithëse pa shqiptarë në fushë, përderisa Xhaka ishte i pezulluar dheGashimeAlijin që s’janë preferuar nga trajneriFisher, kampionët në fuqi kanë fituar pastër 3-1 ndaj Luganos. Vendimtarerezultoi dopietaeZufit dhe goli iBjarnason.
Ka frenuar paksa ndjekjen Grasshopers, në radhët e të cilit goli i shtatë në kampionat i Shani Tarashaj nuk ka mjaftuar për tri pikët ndaj St Galen, që i ka marrë një barazim 1-1.
Jahmir Hyka e Hekuran Kryeziu me ekipin e Luzerninmorën fitore minimale me rezultat 1:0 kundër Zurich. Kryeziu është ndëshkuar me karton të verdhë në minutën e 34-të, ndërsa u zëvendësua në të 74-tën, teksa 13 minuta më vonë doli nga loja edhe Hyka. Te Zyrihu, i vetmi shqiptar qëështë aktivizuar ka qenë Berat Gjimshiti teksa Kukeliështë i dëmtuar e Sadiku ka qendruar në stol. Luzernme këtë fitore e sheh veten në vend të katërt me 18 pikë.