Premier League, Tottenham humbet ndaj Watfordit, fitore për Arsenal dhe Manchester United

tt what
Tottenham ishte e vetmja nga skuadrat e mëdha që zhgënjeu nga java e katërt e Premier-League-ës. Në transfertën e vështirë ndaj Watford, londinezët nuk arritën të ripërsërisnin formën e treguar ndaj Manchester United-it. Ndeshja u zhbllokua vetëm në minutën e 53-të, kur Doucaoure shkaktoi një autogol. Gjithsesi për të ndrequr gjithcka mendoi i përhershmi Deeney, i cili realizoi rreth 15 minuta më vonë barazimin dhe inkurajoi të tijët për të marrë fitoren, fitore që u rregjistrua me golin e Cathcart në minutën e 76-të. Ndërkohë po të dielën Arsenal dhe Manchester United arritën fitore në transfertat e tyre ndaj Cardiffit dhe Burnley-it. Në sfidën e luajtur në drekë, skuadra e Unai Emery e pati të vështirë të siguronte fitoren. Mustafi, ishte ai që zhbllokoi shifrat me një gol me kokë. Por Camarasa barazoi pak përpara fundit të pjesës së parë.

arsenali

Topcinjtë gjithsesi nuk e humbën ritmin. Në pjesën e dytë Aubameyang kaloi sërish Arsenalin në avantazh, por ky avantazh nuk zgjati shumë, Ward barazoi rezultatin në më pak se 8 minuta lojë. Por barazimi i tretë sezonal i këtyre të fundit nuk do të arrihej pasi Lacazette realizoi golin e tretë për topcinjtë duke e mbyllur ndeshjen 3-2 në favor të Arsenalit. Në ndeshjen e pasdites të luajtur në Burnley, Manchester United gjeti ngushëllimin me lojë dhe rezultat të mirë. Sanchez dhe Lukaku dominuan pjesën e parë me belgun që realizoi dy gola. Në pjesën e dytë Pogba shpërdoroi një penallti, ndërsa Rashford u nxorr me të kuq pas një zënke me Bardsleyn. Pas javës së katërt, kampionati kryesohet nga Liverpool-Chelsea dhe Watford që kanë nga 12 pikë, Tottenham zbret në vend të pestë me 9 pikë, ndërsa Arsenal dhe United mbeten në mes të tabelës me 3 pikë më pak se londinezët.