Petulla me luleshtrydhe

Video

petullaa

250 ml qumësht
1 pako maja birre
1 vezë
1 lugë sheqer
½ luge kripë
500 gr miell
Sheqer pluhur
luleshtrydhe
Tretim majanë në qumësht, shtojmë sheqerin dhe vezën. Hedhim miellin dhe kripën, brumin e lëmë të vijë për 1 orë. E ndajmë në topa, I punojmë duke I hapur dhe i japim formë rrethi. I lëmë të pushojnë edhe 10 minuta. I skuqim në vaj të nxehtë dhe I shërbejmë me sheqer pluhur.