Ceremonia e 95-të e çmimeve Oscars- nominimet për këtë vit

Lifestyle Showbiz

Nata e 95-të e ceremonisë së çmimeve Oscar do të mbahet më 12 mars 2023, në Los Angeles në Teatrin Dolby në Hollywood 2 javë përpara parashikimit.. Trasmetimi do të bëhet Live në ABC në më shumë se 200 vende në mbarë botën. Prezantues do të jetë Jimmy Kimmel i cili kthehet për herë të tretë, pasi ka drejtuar edhe më parë në 2017 dhe 2018.

Kimmel është shprehur: “Të jesh i ftuar për të organizuar Oscar për herë të tretë është një nder i madh ose një kurth. Sido që të jetë, i jam mirënjohës Akademisë që më pyeti kaq shpejt pasi të gjithë të mirët thanë jo, “ngacmoi komediani në një deklaratë të nëntorit 2022.

Rikujtojmë se vitin e kaluar momenti më i paharrueshëm nga çmimet e 94-të të Academy Awards kishte pak të bënte me tre drejtuesit. Kur Chris Rock po prezantonte një trofe, ai bëri një shaka për kokën e rruar të Jada Pinkett Smith – dhe Will Smith hyri në skenë në mbrojtje të saj. Ylli i King Richard, i cili fitoi aktorin më të mirë atë natë, e goditi Rockun në fytyrë gjatë transmetimit.

Nominimet për këtë vit janë:

Filmi më i mirë

“All Quiet on the Western Front”

“Avatar: The Way of Water”

“The Banshees of Inisherin”

“Elvis”

“Everything Everywhere All at Once”

“The Fabelmans”

“Tár”

“Top Gun: Maverick”

“Triangle of Sadness”

“Women Talking”

 

Aktori më i mirë

Austin Butler – “Elvis”

Colin Farrell – “The Banshees of Inisherin”

Brendan Fraser – “The Whale”

Paul Mescal – “Aftersun”

Bill Nighy – “Living”

 

Aktorja më e mirë

Cate Blanchett – “Tár”

Ana de Armas – “Blonde”

Andrea Riseborough – “To Leslie”

Michelle Williams – “The Fabelmans”

Michelle Yeoh – “Everything Everywhere All at Once”

 

Regjisori më i mirë

Martin McDonagh – “The Banshees of Inisherin”

Daniel Kwan and Daniel Scheinert – “Everything Everywhere All at Once”

Steven Spielberg – “The Fabelmans”

Todd Field – “Tár”

Ruben Östlund – “Triangle of Sadness”

 

Aktorja më e mirë në rol dytësor

Angela Bassett – “Black Panther: Wakanda Forever”

Hong Chau – “The Whale”

Kerry Condon – “The Banshees of Inisherin”

Jamie Lee Curtis – “Everything Everywhere All at Once”

Stephanie Hsu – “Everything Everywhere All at Once”

 

Aktori më i mirë në rol dytësor

Brendan Gleeson – “The Banshees of Inisherin”

Brian Tyree Henry – “Causeway”

Judd Hirsch – “The Fabelmans”

Barry Keoghan – “The Banshees of Inisherin”

Ke Huy Quan –  “Everything Everywhere All at Once”

 

Skenari origjinal më i mirë

“The Banshees of Inisherin,” Martin McDonagh

“Everything Everywhere All at Once,” Daniel Kwan and Daniel Scheinert

“The Fabelmans,” Tony Kushner and Steven Spielberg

“Tár,” Todd Field

“Triangle of Sadness,” Ruben Östlund

 

Skenari i përshtatur

“All Quiet on the Western Front,” Edward Berger, Lesley Paterson dhe Ian Stokell

“Glass Onion: A Knives Out Mystery,” Rian Johnson

“Living,” Kazuo Ishiguro

“Top Gun: Maverick,” Ehren Kruger, Eric Warren Singer dhe Christopher McQuarrie, story by Peter Craig dhe Justin Marks

“Women Talking,” Sarah Polley

 

Dokumentari më i mirë

“All That Breathes”

“All the Beauty and the Bloodshed”

“Fire of Love”

“A House Made of Splinters”

“Navalny”

 

Dokumentari me metrazh të shkurtër

“The Elephant Whisperers”

“Haulout”

“How Do You Measure a Year?”

“The Martha Mitchell Effect”

“Stranger at the Gate”

 

Filmi më i mirë Ndërkombëtar

“All Quiet on the Western Front” (Germany)

“Argentina, 1985” (Argentina)

“Close” (Belgium)

“EO” (Poland)

“The Quiet Girl” (Ireland)

 

Filmi më i mirë i animuar

“Guillermo del Toro’s Pinocchio”

“Marcel the Shell with Shoes On”

“Puss in Boots: The Last Wish”

“The Sea Beast”

“Turning Red”

 

Film me metrazh të shkurtër aksion

“An Irish Goodbye”

“Ivalu”

“Le Pupille”

“Night Ride”

“The Red Suitcase”

 

Film me metrazh të shkurtër i animuar

“The Boy, the Mole, the Fox and the Horse”

“The Flying Sailor”

“Ice Merchants”

“My Year of Dicks”

“An Ostrich Told Me the World Is Fake and I Think I Believe It”

 

Kompozimi

“All Quiet on the Western Front”

“Babylon”

“The Banshees of Inisherin”

“Everything Everywhere All at Once”

“The Fabelmans”

 

Kënga më e mirë

“Applause” nga “Tell It like a Woman”

“Hold My Hand” nga “Top Gun: Maverick”

“Lift Me Up” nga “Black Panther: Wakanda Forever”

“Naatu Naatu” nga “RRR”

“This Is A Life” nga “Everything Everywhere All at Once”

 

Kostumografia

“Babylon”

“Black Panther: Wakanda Forever”

“Elvis”

“Everything Everywhere All at Once”

“Mrs. Harris Goes to Paris”

 

Produksioni

“All Quiet on the Western Front”

“Avatar: The Way of Water”

“Babylon”

“Elvis”

“The Fabelmans”

 

Best film editing

“The Banshees of Inisherin”

“Elvis”

“Everything Everywhere All at Once”

“Tár”

“Top Gun: Maverick”

 

Kinematografia

“All Quiet on the Western Front”

“Bardo: False Chronicle of a Handful of Truths”

“Elvis”

“Empire of Light”

“Tár”

 

Sound

“All Quiet on the Western Front”

“Avatar: The Way of Water”

“The Batman”

“Elvis”

“Top Gun: Maverick”

 

Grimi dhe flokët

“All Quiet on the Western Front”

“The Batman”

“Black Panther: Wakanda Forever”

“Elvis”

“The Whale”

 

Editimi

Mikkel E.G. Nielsen, “The Banshees of Inisherin”

Matt Villa dhe Jonathan Redmond, “Elvis”

Paul Rogers, “Everything Everywhere All at Once”

Monika Willi, “TÁR”

Eddie Hamilton, “Top Gun: Maverick”

 

Efektet vizuale

“All Quiet on the Western Front”

“Avatar: The Way of Water”

“The Batman”

“Black Panther: Wakanda Forever”

“Top Gun: Maverick”