Persona - Haluk Bilginer

Haluk Bilginer është një aktor turk. Bilginer ka lindur në Izmir të Turqisë. Ai u diplomua në Konservatorin Shtetëror të Ankarasë në vitin 1977 para se të shkonte në Angli ku u diplomua nga Akademia e Muzikës dhe Artit Dramatik të Londrës. Përveç karrierës së tij aktive në Turqi, ai ka punuar gjithashtu në Mbretërinë e Bashkuar dhe mbetet i njohur për rolin e tij si Mehmet Osman në telenovelën EastEnders gjatë viteve 1980. Ai gjithashtu luajti në filma të Hollivudit si actor dytësor. Ai ka interpretuar si lider i guerrilasve në filmin Ishtar (1987), një mafioz turk në 2001 komedinë Buffalo Soldiers (2001) etj. Gjithashtu, ai luajti karakterin e Emre Celenk në episodin e Persephone në MI-5 (2002). Të tjerë seriale ku ka marrë pjesë përmendim Tatlı Hayat, Ezel, Sayın Bakanım, Yine de Aşığım etj.


Të gjithë personazhet e "Persona"

Necip Memili ka lindur më 27 maj 1980, Adana. Është ...më shumë

Metin Akdulger është aktor turk. Ai lindi më 10 prill ...më shumë

Cansu Dere, e lindur më 14 tetor 1980 në Ankara, ...më shumë

Haluk Bilginer është një aktor turk. Bilginer ka lindur në ...më shumë